Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15809 miejsce

Oferta optymalizacji składek ZUS to fikcja

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-24 11:42

Wiele firm w Polsce oferuje usługi doradcze w zakresie optymalizacji składek ZUS. W praktyce usługi te dość często sprowadzają się do oferowania polskim przedsiębiorcom fałszywego zatrudnienia na drobną część etatu w Czechach lub Słowacji.

 / Fot. Oficjalne logoWiele firm w Polsce oferuje usługi doradcze w zakresie optymalizacji składek ZUS. W praktyce usługi te dość często sprowadzają się do oferowania polskim przedsiębiorcom fałszywego zatrudnienia na drobną część etatu w Republice Czeskiej lub na Słowacji. W artykule przedstawimy, czym kierują się podobne firmy i wskażemy zasadnicze punkty, które budzą uzasadnioną wątpliwość. W analizie oprzemy się na czeskich i unijnych przepisach.

 / Fot. Oficjalne logoPowyższe rozwiązanie bazuje na przepisach unijnych w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nr 883/2004 oraz 987/2007. Przepisy te w dość szczegółowy i jasny sposób precyzują zasady określające przynależność do instytucji ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych pracowników i przedsiębiorców, szczególnie w sytuacjach, kiedy dochodzi do zbiegu tytułów ubezpieczeń (praca i własna działalność gospodarcza), ale mających miejsce w różnych krajach (np. zatrudnienie w Austrii, działalność gospodarcza w Polsce).

Wymienione we wstępnie rozwiązanie bazuje na artykule 13, pkt. 3. rozporządzenia nr 883/2004: "Osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych Państwach Członkowskich podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego, w którym wykonuje swą pracę najemną (...)"

Zgodnie z powyższym zatrudnienia nawet na 1/20 etatu powoduje, że słowacki lub czeski partner firmy doradczej będzie opłacał drobne składki za zatrudnionych pracowników do słowackiej lub czeskiej administracji ubezpieczenia społecznego i jednej z tamtejszych kas chorych. Pomijając fakt, że niezgodne ze stanem faktycznym zatrudnianie jest zdaniem polskiego ZUS naruszeniem prawa, powyższe rozwiązanie ma bardzo bolesny haczyk.

Wspomniane przepisy rozporządzenia zabraniają jakiejkolwiek dyskryminacji, dlatego też polski przedsiębiorca dla czeskiego czy słowackiego ubezpieczyciela będzie traktowany dla celów określania składek tak, jakby swoją działalność miał zarejestrowaną i wykonywał ją w Czechach (lub na Słowacji). Z powyższego wynika, że taki przedsiębiorca (o czym z reguły nie jest informowany) ma obowiązek w terminie do 30 dni od określenia ustawodawstwa właściwego zgłosić ubezpieczycielowi fakt wykonywania działalności gospodarczej. Nie zgłoszenie działalności jest obwarowane karami nawet do 40 tysięcy koron

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Witam wszystkich pokrzywdzonych przez spółki partnereu, mały zus, mniejszy zus i kilka innych spółek - fikcyjnych podmiotów wyłudzających pieniądze. Wraz z Radcą Prawnym - Panem Piotrem Pawelcem (nr wpisu na liście radców prawnych LB-1652) przygotowujemy pozew zbiorowy zdając sobie sprawę, że w Polsce ok. kilku tysięcy młodych przedsiębiorców zostało pokrzywdzonych przez Pana Andrzeja Bartuzela i jego wspólników. Osoby pokrzywdzone proszę o kontakt mailowy na: bielinska.na talia.maria@gmail.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można - pieniądze w niej schowane będą pewniejsze niż emerytura z ZUS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie się podoba, gdy pseudoeksperci wypowiadają się o finansach i komentarzach innych, a nawet nie rozumieją ich treści. Przy wyborze czy płacić wyższy ZUS, czy odkładać różnicę, którą dysponujemy, lepiej wybrać to drugie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko po co opłacac wyższy ZUS, skoro samemu po odrobinie nauki można zainwestować te pieniądze znacznie lepiej? Na dodatek pozostaną w naszym posiadaniu jako fizyczne pieniadze, a nie zapis w arkuszu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tez niestety opłacałam składki w Polsce kilkanaście lat i co? Po wyliczeniu emerytury wyszło ze dostane psie pieniądze, za które nie będzie możliwości przeżycia od 20 do 20, rozmawiałam o tym ze znajomymi i oni mieli zdanie podobne do mojego tj. ze nasza praca staje się nie opłacalna bo pieniądze które zarabiamy i moglibyśmy inwestować musimy oddawać zusowi, w pewnym momencie doszło do tego momentu ze miarka się przebrała i zaczęliśmy szukać firm w rożnych krajach europejskich, przeszukaliśmy chyba cały internet, i znaleźliśmy w końcu znaleźliśmy firmę która oferuje zus na Słowacji ( oczywiście odpowiednik zusu na Słowacji, można poczytać o firmie wpisując w wyszukiwarkę zusnaslowacji com), ze znajomymi dokładnie sprawdzaliśmy firmę byliśmy nawet na Słowacji sprawdzić czy nie padamy ofiara przekrętu, na szczęście się okazało ze wszystko w porządku, i od około roku przenieśliśmy się właśnie na Słowacji, różnica jest ogromna (kilkaset zloty miesięcznie), na początku mieliśmy problemy z polskim zusem, ale są takie metody opracowane ze polski zus musi to zaakceptować, nie ma innej możliwości gdyż jest to wszystko z godne z prawem europejskim które przyjęła Polska, jeżeli ktoś miałby więcej pytań proszę o kontakt mailowy, chętnie pomogę bo na początku tez nie wiedziałam od czego zacząć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie do końca, jeśli ktoś pracuje jako wolny strzelec i realizuje także np. w UK projekty i w PL również, najlepszą opcją jest rejestracja na wyspach zamiast w PL, tutaj w razie co można bazować na umowach zlecenie jeśli jest taka portzeba ale i tak najlepiej wyjdzie się na rozliczaniu w UK choćby ze względu na bardzo konkretny próg do którego nie płaci się podatku, polecam poczytać sobie więcej - http://www.pawelkurnik.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja moge polecic firme z uk - Euro Lex and Partners, http://optymalizacja-zus.org , sam korzystam z ich uslug i chyba jako jedyna firma na rynku (a sprawdzilem chyba ze 20) oferuja faktyczne (a nie pozorne) zatrudnienie.

z jednej strony ja jako ich pracownik wykonuje dla nich konkretne zlecenie, z drugiej zas jako przedsiebiorca korzystam z programu optymalizacji zus, otrzymuje za swoja prace wynagrodzenie (jako pracownik, do tego 4 tygodnie urlopu w roku) a ja im place za wykonane uslugi.

podatek dochodowy za prace jest odprowadzany, skladki na ubezp. spol. rowniez, na kwote abonamentu 400 zl m-nie otrzymuje fakture i calosc ksieguje jako koszt uzyskania przychodu.

nie ma tutaj nic niezgodnego z prawem, zus lub jakiekolwiek organy kontrolne nie moga zakwestionowac umowy o prace poniewaz praca JEST WYKONYWANA :)

wiecej informacji na http://optymalizacja-zus.org/optymalizacja-kosztow-zusu

pozdrawiam wszystkich

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście że fikcja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.