Facebook Google+ Twitter

Off Plus Camera 2011. Peter Weir gościem festiwalu

Twórca takich filmów jak „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” czy "Truman Show", Peter Weir będzie specjalnym gościem uroczystej premiery jego najnowszej produkcji nad Wisłą - "Niepokonani". Wydarzenie odbędzie się w ramach Off Plus Camera 2011.

Peter Weir na planie / Fot. Materiały prasowePeter Weir jest ikoną kina australijskiego, a zarazem wziętym hollywoodzkim twórcą. Reżyser przyjedzie do Krakowa w ramach festiwalu Off Plus Camera 2011. Powodem będzie uroczysta premiera swego najnowszego filmu pt. „Niepokonani” („The Way Back”), z Colinem Farrellem i Edem Harrisem w rolach głównych, która odbędzie się 8 kwietnia br.

"Niepokonani" rozpoczynają się w 1940 roku, kiedy do sowieckiego łagru trafia Janusz, polski żołnierz, skazany za szpiegostwo na podstawie sfabrykowanych dowodów. W świecie gułagu, gdzie każdy walczy o przetrwanie, a litość jest najgorszym z grzechów, Janusz nie poddaje się panującej wśród więźniów atmosferze rezygnacji. Nie godzi się na nieludzkie traktowanie i mordercze warunki panujące w obozie. Nie przestaje wierzyć w możliwość ucieczki i powrót do domu. Pewnej nocy, podczas zamieci śnieżnej, niemożliwe staje się faktem. Janusz wraz z grupą więźniów podejmuje się desperackiej ucieczki. Nie mają odpowiedniej odzieży, pożywienia, a nawet kompasu. Ucieczka to zaledwie początek długiego marszu ponad ludzkie siły - mają do przebycia 4000 mil od syberyjskiej tajgi przez wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet i dalej przez Himalaje aż do Indii. Niezwykła podróż to jednocześnie heroiczna walka o przetrwanie. Pomimo różnic kulturowych i barier językowych przyświeca im wspólny cel - chcą odzyskać utraconą wolność. Nie sprzyjają im mordercze mrozy i nieznośne upały. Przemierzają pieszo najbardziej niezwykłe i niebezpieczne rejony świata, ucząc się przebaczać i odzyskiwać utracone w gułagu człowieczeństwo.


Weir, który od blisko 25 lat realizuje filmy w Hollywood, ma na koncie współpracę z prawdziwą aktorską czołówką: Melem Gibsonem, Sigourney Weaver, Harrisonem Fordem, Jeffem Bridgesem, Rosie Perez, Richardem Chamberlainem, Isabellą Rossellini, Johnem Turturro, Jimem Carreyem czy Russellem Crowe. Również w obsadzie „Niepokonanych” znalazły się hollywoodzkie gwiazdy: Colin Farrell i Ed Harris. Jego filmy wielokrotnie nominowane były do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej („Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, „Truman Show" czy „Świadek” - aż osiem nominacji!), on sam ma na koncie aż 6 nominacji.

Peter Weir często nazywany jest reżyserem transgresji, mistrzem filmowej tajemnicy. Inspiracji dostarcza mu twórczość Stanleya Kubricka, którego uważa za kogoś w rodzaju „duchowego ojca”. Nie ukrywa także swojej fascynacji polskimi reżyserami: Krzysztofem Kieślowskim (zwłaszcza jego „Dekalogiem”) i Andrzejem Wajdą (duże wrażenie zrobił na nim „Danton”). Choć od lat tworzy w systemie hollywoodzkim, znany jest ze swojej niezależności w wyborze kolejnych projektów i konsekwencji w podążaniu swą „niespieszną” ścieżką filmową. Filmy bowiem robi rzadko, „Niepokonanych” („The Way Back”) nakręcił po blisko 7-letniej przerwie. W swoim nowym filmie Weir po raz kolejny opowiada o granicach ludzkiej wytrzymałości oraz sile ducha, snując równocześnie refleksję nad przewijającymi się przez całą jego twórczość zagadnieniami konformizmu oraz ludzkiej tożsamości.

Peter Weir jest laureatem wielu prestiżowych nagród: BAFTY (brytyjska nagroda filmowa), Cezara (francuska nagroda filmowa), Donatello Award (włoska nagroda filmowa), Australian Sammy Award czy nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego.

Więcej o festiwalu na www.offpluscamera.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.