Facebook Google+ Twitter

Off Plus Camera 2011. Zagraniczne gwiazdy na festiwalu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-22 16:28

Rose McGowan, Richard Jenkins, America Ferrera będą zagranicznymi gwiazdami tegorocznej edycji krakowskiego święta kina niezależnego, Off Plus Camera 2011.

Logo Off Plus Camera 2011 / Fot. Materiały prasoweRose McGowan jest znana widzom szklanych ekranów przede wszystkim z ról w takich serialach jak „Czarodziejki” oraz „Bez skazy”. Co ciekawe, łączy ją również były związek miłosny z Marylinem Mansonem. Stała się jeszcze bardziej rozpoznawalna dzięki roli w filmie „Grindhouse” Roberta Rodrigueza i Quentina Tarantino. Natomiast pomimo niezaprzeczalnej popularności wśród widowni masowej, kariera Rose McGowan jest nierozerwalnie związana z amerykańskim kinem niezależnym, w którym zaczynała swoją karierę i które nieustannie wspiera. Urodzona we Włoszech, w wieku nastoletnim popadająca w konflikt z prawem, aktorka odnalazła swoją bezpieczną przystań w kinie. Najpierw u Gregga Arakiego w kultowym, bezkompromisowym „Doom Generation. Stracone pokolenie”, później w „Na całość” Marka Pellingtona, „Powrocie do Bostonu” Johna Shea czy „Cukiereczku” Darrena Steina.

Richard Jenkins to aktor, który w swojej karierze wystąpił już w prawie stu filmach. W ramach poświęconej mu sekcji „Focus on: Richard Jenkins”, przybliżającej polskiej publiczności jego bogate aktorskie emploi, wyświetlone zostaną wybrane przez niego samego filmy, przy których miał okazję pracować. Projekcjom towarzyszyły będą autorskie wprowadzenia oraz sesje „Q&A” z udziałem gościa. Planowane jest również niezależne spotkanie z festiwalową publicznością poświęcone aktorskiej twórczości Richarda Jenkinsa.

Ekranowy debiut, związanego wcześniej z teatrem Richarda Jenkinsa miał miejsce w 1974 roku kiedy to wcielił się w jedną z postaci w telewizyjnej produkcji „Feasting with Panthers”. Pierwsza poważna rola w filmie kinowym przyszła dopiero 10 lat później kiedy to u boku Kevina Costnera, Danny’ego Glovera, Kevina Kline’a czy Johna Cleese’a wystąpił w westernie „Silverado” Lawrence’a Kasdana. Druga połowa lat 80. i lata 90. to umocnienie pozycji charakterystycznego aktora drugiego planu („Hannah i jej siostry”, „Czarownice z Eastwick”, „Morze miłości” i wiele innych). Ważnym wydarzeniem w jego karierze była rola w kultowym serialu stacji HBO „Sześć stóp pod ziemią”, gdzie wcielił się w rolę nestora rodu – Nathaniela Fischera. Drugi przełom to film Thomasa McCarthy’ego „Spotkanie” z 2007 roku, w którym Jenkins po raz pierwszy zagrał główną postać – profesora ekonomii Waltera Vale’a. Rola ta przyniosła mu wiele laurów (m.in. Satellite Award) oraz nominacje do Independent Spirit Award i Oscara.

America Ferrera objawiła się światu jako Betty Suarez, główna bohaterka hitowego amerykańskiego serialu telewizyjnego „Brzydula Betty”. Aktorka otrzymała za tę rolę nagrodę Emmy oraz Złoty Glob dla Najlepszej Aktorki w Serialu Komediowym. Natomiast – jak to często bywa – swój aktorski potencjał pokazała już znacznie wcześniej. Za rolę w „Prawdziwe kobiety są zaokrąglone” zdobyła Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu Sundance oraz była nominowana do Independent Spirit Award, a za „Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów” otrzymała nominację do Teen Choice Award. Na OFF PLUS CAMERA America Ferrara pojawi się w związku z filmem, „The Dry Land”, którego jest również producentką.

„The Dry Land” opowiada o problemie, który jeszcze do niedawna był całkowitym tematem tabu. Mowa o zespole stresu pourazowego, na który cierpią amerykańscy weterani wojenni. James wraca do domu, do małego miasteczka w Teksasie, po kilkuletniej służbie w Iraku i zupełnie nie umie odnaleźć się w zastanej rzeczywistości. Mimo tego, że ma wsparcie najbliższych, na czele z uroczą żoną Sarah i matką, nie może dogadać się z nikim i nie potrafi zapomnieć o wojennym doświadczeniu. Teść Jamesa zatrudnia go w swojej rzeźni, ale to tylko pogarsza stosunki między nimi. Bohater coraz bardziej pogrąża się w wojennych wspomnieniach, cierpi na bezsenność, a co najgorsze – nie może uporać się z dręczącą go traumą z przeszłości. Licząc na to, że dwaj koledzy z armii pomogą mu przypomnieć sobie, co wydarzyło się w czasie jednej z wojennych akcji, James wyrusza na ich poszukiwanie. I choć odnajduje zarówno Raymonda, jak i Henry’ego, obydwaj mężczyźni nie są w stanie mu pomóc. Sami zmagają się z podobnymi problemami.

Więcej na temat festiwalu na offpluscmaera.com
DraPa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.