Facebook Google+ Twitter

Off Plus Camera 2012. 10 filmów, które musisz poznać

Już w piątek, 13 kwietnia rozpocznie się międzynarodowy festiwal kina niezależnego Off Plus Camera w Krakowie. Na ekranie zobaczymy kilkadziesiąt filmów z całego świata. Warto przyjrzeć się dziesiątce tych, które wzbudzą największe zainteresowanie.

Kadr z filmu "Barney’s Version" / Fot. Materiały prasoweBarney’s Version (Reż. Richard J. Lewis, 132 min, USA/ Kanada/Włochy 2010)
Głównym bohaterem adaptacji powieści Mordecai Richlera jest Barney Panofsky (Paul Giamatti), którego większość życia wypełniły trzy żony. Pierwsza z nich Calara, miała niespokojną duszę artystki, druga Pani "P.", była irytująco zrzędzącą kobietą, dopiero Pipe, trzecia żona, stała się prawdziwą miłością. W podróży przez cztery dekady i dwa kontynenty poznajemy również jego ojca (w tej roli Dustin Hoffman) oraz najlepszego przyjaciela Boogie, prowadzącego żywot pozbawiony ciężkich obyczajów. Film był nominowany do tegorocznego Oscara za charakteryzację a Złotego Globa wywalczył Paul Giamatti.

Droga na drugą stronę (Reż. Anca Damian, 73 min, Polska/Rumunia 2011)
Claudiu Crulica, trzydziestoletni obywatel Rumunii zostaje aresztowany w Krakowie w 2007 r. za kradzież portfela miejscowemu sędziemu. Po mimo, że przekonywał funkcjonariuszy, że w czasie przestępstwa przebywał w Mediolanie nie opuścił aresztu przez kolejne miesiące. Nawet próba interwencji w rumuńskiej ambasadzie nie przyniosła przełomu. Zdesperowany Claudiu na znak protestu podjął głodówkę, która zakończyła się jego śmiercią. W czasie gdy mężczyzna konał w celi aresztu, nikt nie udzielił mu pomocy medycznej ani nie zweryfikował jego zeznań. Na podstawie tych prawdziwych wydarzeń Anca Damian stworzył animowaną historię życia Claudiu, opowiadaną przez Macieja Stuhra i Andrzeja Olejnika.

Kadr z filmu "Lady" / Fot. Materiały prasoweLady (Reż. Luc Besson, 132 min, Francja/Wlk. Brytania 2011)
Najnowszy film honorowego gościa tegorocznego Off Plus Camera opowiada historię życia birmańskiej opozycjonistki i laureatki pokojowej nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi. W 1988 r. opuściła brytyjski Oxford, gdzie mieszkała wraz z mężem i dorastającymi dziećmi by stanąć na czele demokratycznej opozycji w swojej ojczyźnie Birmie, rządzoną twardą ręką przez juntę wojskową. Jej Narodowej Ligii na Rzecz Demokracji wygrała dwa lata później parlamentarne wybory ale reżim ich wynik unieważnił a Suu Kyi trafiła na 15 lat do więzienia. W tym czasie praktycznie straciła kontakt z chorym na nowotwór mężem oraz dziećmi.

Laurentie (Reż. Mathieu Denis Simon Lavoie, 120 min, Kanada, 2011)
Louis, młody mieszkaniec Montrealu jest całkowitym przeciwieństwem człowieka sukcesu - nie ma marzeń, planów na życie, zainteresowań, znajomych. Cały wolny czas spędza na oglądaniu filmów porno, zaspokajając przy tym swoje "potrzeby". Przeprowadzka do nowego mieszkania otwiera również przyjaźń z sąsiadem, który w niczym nie przypomina Louisa - jest otwarty, towarzyski i wydaje się być zadowolony ze swojego życia. To wszystko sprawia, że w głównym bohaterze budzą się dotąd nieodkryte pokłady obsesji. Produkcja będzie wyświetlana w festiwalowej sekcji "Geek Cinema".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.