Facebook Google+ Twitter

Off Plus Camera 2012. Volker Schlöndorff o magii reżyserii

"Musisz mieć marzenie, ambicję i dużo szczęścia" - przekonywał w krakowskim Pałacu pod Baranami młodych jak i doświadczonych filmowców na specjalnym wykładzie niemiecki laureat Oscara za ekranizację "Blaszanego Bębenka". Volker Schlöndorff jest jedną z największych gwiazd trwającego festiwalu Off Plus Camera.

Volker Schlöndorff podczas wykładu o reżyserii filmowej / Fot. Materiały prasoweJeden z najbardziej znanych niemieckich reżyserów spotkał się ze swoimi fanami w centrum festiwalu kina niezależnego Off Plus Camera, jakim jest Pałac pod Baranami na krakowskim Rynku Głównym. Nie ma nic gorszego, niż reżyser na planie, który jest z siebie niezadowolony. "Nie pokazuj słabości, ale nie ukrywaj niczego. Przedyskutuj każdy problem, ale przede wszystkim pokazuj własne emocje. Nawet jeśli jesteś wściekły - krzycz. Jeśli będziesz otwarty, twoi ludzie nie będą się bali z tobą rozmawiać o swoich wątpliwościach, pomysłach na nakręcenie konkretnej sceny. Czasami będą to pomysły, które nigdy nie przyszłoby ci to głowy" - podkreślał twórca "Blaszanego Bębenka", który zdobył Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Schlöndorff otwarcie przyznał publiczności wsłuchującej się w jego wykład, że główną inspiracją dla jego filmów są wydarzenia II wojny światowej.


Ale niemiecki reżyser lubi również wracać do polskiego pomorza. W 2006 r. zrealizował film opowiadający o upadku komunizmu nad Wisłą "Strajk" z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Schlöndorff poświęcił swój wykład głównie kulisom pracy reżyserskiej, które zna od podszewki. "Reżyser nie może okazać swojego niezadowolenia. To po prostu nie jest dobre, żeby ekipa widziała, że się wahasz" - radził tym, którzy zaczynają swoją karierę w zawodzie twórcy kina. "Mimo to nie można niczego ukrywać. Życie jest prostsze, gdy twoje myśli są zrozumiałe dla innych. Pokazuj swoje emocje, rozmawiaj o problemach z całą ekipą" - dodał za chwilę Schlöndorff. Laureat Oscara sukcesu na planie filmowym upatruje w trzech kluczowych rzeczownikach - "marzenie, ambicja i dużo szczęścia".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.