Facebook Google+ Twitter

Off Plus Camera 2012. W oczekiwaniu na premierę "Ziemi Obiecanej"

Jedno z największych dzieł Andrzeja Wajdy, które przyniosło mu nominację do Oscara zrekonstruowano cyfrowo. Uroczysta premiera tej wersji filmu będzie miała miejsce w niedzielę 15 kwietnia w krakowskim kinie Kijów. Będzie to jedno z głównych wydarzeń tegorocznego festiwalu kina niezależnego Off Plus Camera. Ale nie jedyne!

Kadr z filmu "Ziemia Obiecana" / Fot. Materiały prasowe"Ziemia Obiecana" to historia życia trzech zaprzyjaźnionych przedsiębiorców Polaka, Żyda i Niemca, którzy pomimo wielu życiowych rozterek miłosnych jak i zawodowych, w końcu zdobywają upragniony sukces. Adaptacja powieści Władysława Reymonta umiejscowiona pod koniec XIX w. doskonale pokazuje relacje zachodzące pomiędzy klasą średnią a wyższą w industrialnej Łodzi. Produkcja, która w 1974 r. wyszła spod warsztatu Andrzeja Wajdy kosztowała aż 30 milionów zł, ale trud włożony w film przyniósł skutek w uznaniu światowej krytyki poprzez m.in. nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W ponad 37 lat po pierwszej premierze jednego z najważniejszych tytułów w rodzimej kinematografii, znów będzie miał swoje uroczyste pięć minut.


A to za sprawą zrekontrowanej cyfrowo wersji "Ziemi Obiecanej", którą przez ostatni czas zajmowali się specjaliści z projektu KinoRP. Jego celem jest uratowanie przed śmiercią techniczną polskich arcydzieł filmowych i zostawienie kolejnym pokoleniom ich w najlepszej jakości obrazu oraz dźwięku. Co warto zaznaczyć, że wszystkie rekonstrukcje są wykonywane z udziałem twórców filmów: autorów zdjęć, dźwięku czy reżyserów. Przy odświeżaniu "Ziemi Obiecanej" nie zabrakło zapewne Witolda Sobocińskiego, Edwarda Kłosińskiego i Wacława Dybowskiego, dzięki tym operatorom produkcja nabrała wręcz kultowego znaczenia. Digitalizację i rekonstrukcję obrazu wykonano w laboratoriach The Chimney Pot, a dźwięku w studio Sound Place.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.