Facebook Google+ Twitter

Off Plus Camera 2013. Gdy publiczność spotyka twórców kina

W Krakowie trwa szósta edycja międzynarodowego festiwalu kina niezależnego Off Plus Camera. Z widzami spotkał się już m.in. Costa-Gavras czy Andrzej Jakimowski (reżyser filmu "Imagine"), a każdy dzień wypełniają festiwalowe projekcje.

Podczas spotkania z Costa-Gavrasem, z cyklu "Camera on" / Fot. Materiały organizatorówFrancuski reżyser greckiego pochodzenia, laureat wielu prestiżowych nagród filmowych (m.in. Oscara czy Złotej Palmy) a przede wszystkim odważny twórca europejskiego kina - Costa-Gavras, spotkał się w sobotni wieczór z festiwalową publicznością. Gość długo opowiadał o polityce, której motyw bardzo często pojawia się w jego filmach, określając ją jako bardzo ważną dziedzinę naszego życia. Reżyser wspominał również o kontekście swojej najnowszej produkcji "Żądza bankiera" (tytuł ten otworzył tegoroczną edycję Off Plus Camera) - Costa-Gavras chciał w nim pokazać jak pieniądze i nieustająca chęć ich zdobywania władają człowiekiem. Reżyser, podczas spotkania wielokrotnie wracał do swoich poprzednich produkcji, w tym także do "Małej apokalipsy", wyreżyserowanej na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego. Twórca kina podkreślał, że chciał w nim pokazać ludzi z Francji, symbolizujących protekcjonalne podejście zachodu do środkowoeuropejskich krajów wyzwolonych spod jarzma komunizmu. Costa-Gavras spotkał się z publicznością w ramach cyklu "Camera on".

Andrzej Jakimowski oraz Alexandra Maria Lara po projekcji filmu "Imagine" / Fot. Materiały organizatorówReżyserzy oraz aktorzy spotykają się widzami także bezpośrednio po pokazach filmowych. Na jednej z projekcji filmu "Imagine", pojawił się jego reżyser Andrzej Jakimowski oraz Alexandra Maria Lara, odgrywająca w filmie postać Ewy. Obydwoje podkreślali zaś jak ważną, i jednocześnie umykającą w zgiełku codziennego dnia, częścią naszego życia jest wyobraźnia. Z aktorami pracowały osoby niewidome, które pomagały im zrozumieć jak wygląda życia, każdego dnia wypełnione ciemnością. W filmie pojawiły się również niewidzące dzieci - dla ekipy produkcyjnej praca z nimi była wielką przyjemnością i ważnym doświadczeniem. To bardzo uniwersalna historia, z którą przemierzyliśmy wiele krajów. Począwszy od Australii, skończywszy na europejskich festiwalach - tak natomiast Piotr Trzaskalski mówił o swoim najnowszym filmie "Mój rower". W jego filmie, opowiadającym o trudnej przyjaźni między dziadkiem, ojcem i synem, pojawił się Michał Urbaniak (polski kompozytor i muzyk jazzowy, debiutujący jako aktor) czy Teresa Szmigielówna, rzadko wracająca na kinowe ekrany. Zarówno "Imagine" jak i "Mój rower", biorą udział w konkursie polskich filmów na Off Plus Camera.

Logotyp 6. edycji festiwalu kina niezależnego Off Plus Camera / Fot. Materiały organizatorówPomimo, że krakowski festiwal zbliża się do półmetka, to przed koneserami kina niezależnego jeszcze wiele interesujących wydarzeń. Z cyklu "Camera on" z publicznością we środę, 17 kwietnia spotka się amerykański aktor Josh Hartnett, znany z takich produkcji jak "Pearl Harbor" czy ""Helikopter w ogniu". Natomiast w sobotę, 20 kwietnia na pytania widzów odpowiadać będzie Melissa Leo - amerykańska aktorka oraz laureatka Oscara za rolę w filmie “Fighter”. Ważnym wydarzeniem będzie również środowa gala w kinie Kijów.Centrum, podczas której nagrodę "Pod prąd" za wspieranie kina niezależnego odbierze właśnie Melissa Leo. W grodzie Kraka pojawi się również Sławomir Idziak - wybitny polski operator filmowy nagrodzony Oscarem, by poprowadzić warsztaty o tematyce filmowej.

Więcej informacji o festiwalu na oficjalnej stronie Off Plus Camera.

Masz ochotę obejrzeć dobry film wieczorem w telewizji? Sprawdź program telewizyjny!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.