Facebook Google+ Twitter

Off Plus Camera 2013. Kino kryzysu i spod ciemnej gwiazdy

Już 12 kwietnia rozpocznie się szósta edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Off Plus Camera, który po raz kolejny weźmie na warsztat niezależne kino. Organizatorzy ujawniają kolejne tytuły i sekcje zbliżającego się wydarzenia.

Kadr z filmu dokumentalnego "Detropia" / Fot. Materiały organizatorówTwórcy krakowskiego festiwalu postanowili w tym roku zaprezentować widzom produkcje pokazujące świat z perspektywy kryzysu, którego widmo od wielu lat utrzymuje się nad USA i Europą. Jedną z dokumentalnych propozycji będzie stanowić Detropia w reżyserii Heidi Ewing i Rachel Grady - film opowiada o mieście Detroit, symbolu amerykańskiego snu i potęgi gospodarczej spod znaku Gwiaździstego Sztandaru a dziś ikona upadku. Natomiast spośród tytułów fabularnych, na uwagę zasługuje m.in. The Company Men Johna Wellsa. Ukazuje on lody Greka, który na skutek kryzysu traci pracę i w związku z tym jest zmuszony zrezygnować z życia w luksusie. Przechodzi na bezrobocie i wciąż nie może znaleźć dla siebie zajęcia, ale z pomocą przychodzi mu szwagier - to spotkanie zmieni jego dotychczasowe życie. Nie zabraknie również polskiego głodu w "kryzysowym" kinie. Eksmisja w reżyserii Filipa Antoniego Malinowskiego przedstawia historię rodzinny, która w toku przemian społeczno-ekonomicznych nad Wisłą, radykalnie zmienia swoją mentalność, co ciężko jest zaakceptować zwłaszcza przedstawicielom starszego pokolenia.

Kolejną nową sekcją na tegorocznym Off Plus Camera jest kino spod ciemnej gwiazdy. W jej ramach, zostanie zaprezentowanych 7 produkcji z pogranicza głównego nurtu i alternatywy, nie rzadko pokazujące mroczną stronę ludzkiej osobowości. Film The Manson Family w reżyserii Jima Van Bebbera, jest inspirowany programem telewizyjnym Crime Scene, a jednocześnie stanowi jedną z najodważniejszych prób zgłębienia mrocznego fenomenu Mansona, twórcę grupy odpowiedzialnej za makabryczne zabójstwo Sharon Tate, żony Romana Polańskiego. Wątki science fiction, społecznej satyry i filmu młodzieżowego splatają się w obłąkaną wizję Ameryki połowy lat 80. ubiegłego stulecia, w wielu kręgach kultowym filmie Repo Man Alexa Coxa.

Kadr z filmu "Hollywood Shuffle", który wyświetlany będzie w sekcji Black American Cinema / Fot. Materiały organizatorówNatomiast w sekcji Black American Cinema, goście krakowskiego festiwalu bliżej poznają społeczność, codzienność i wyzwania Afroamerykanów. Stworzony przez Quentina Tarantino niedoceniony obraz Jackie Brown, jest swoistym hołdem dla kina Blaxploitation lat 70-tych. Tytułowa Jackie (Pam Grier) zostaje wrobiona w przewożenie brudnych pieniędzy. Jej sprawą zajmują się dwaj policjanci. Od tej pory piękna stewardessa rozpoczyna grę pomiędzy agentami FBI, a handlarzem broni. W rolach głównych, poza legendarną Grier, zobaczyć można plejadę największych gwiazd Hollywood: Samuela L.Jacksona, Roberta DeNiro, Roberta Forstera oraz Bridget Fonde. Dla fanów kina retro nie zabraknie legendarnego Shaft'a a wielbiciele talentu zarówno wokalnego, jak i aktorskiego Whitney Houston w pełni zadowoli Czekając na miłość.

Przewodniczący międzynarodowego jury podczas Off Plus Camera 2013, Lech Majewski / Fot. Materiały organizatorówDo tej pory organizatorzy Off Plus Camera, ujawnili tylko jeden szczegół międzynarodowego jury, które wybierze najlepszą produkcję konkursu głównego festiwalu. Jego przewodniczącym będzie reżyser filmowy i teatralny, pisarz, producent, kompozytor, malarz - Lech Majewski. Twórca ma w swoim dorobku „Wojaczka”, „Ogród rozkoszy ziemskich” oraz „Młyn i krzyż”, jest cenionym na całym świecie twórcą oryginalnych i niebagatelnych produkcji. Eksperci filmowi pod jego przewodnictwem, wskażą laureata Krakowskiej Nagrody Filmowej i 100 tys. dolarów. Już na oficjalnej stronie internetowej Off Plus Camera, do nabycia są festiwalowe karnety: FESTIVAL PASS KIJÓW (umożliwiający wejście na 10 projekcji, które odbywać się będą w kinie Kijów.Centrum), FESTIVAL PASS OPEN (upoważniający do wejścia na wszystkie wybrane seanse festiwalowe) oraz FESTIVAL PASS 15 (upoważniający do wejścia na 15 dowolnie wybranych seansów).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.