Facebook Google+ Twitter

Off Plus Camera 2013. Polskie kino i "Żądza bankiera" na otwarcie

10 najlepszych produkcji rodzimej kinematografii z ostatniego roku, weźmie udział w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na krakowskim festiwalu. Natomiast jego otwarcie, uświetni swoją obecnością Costa-Gavras ze swoim najnowszym filmem.

Kadr z filmu "Bejbi Blues" w reżyserii Katarzyna Rosłaniec / Fot. Materiały organizatorówStałą pozycją na krakowskim festiwalu kina niezależnego jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, na którym pojawiają się najlepsze rodzime produkcja z ostatnich 12 miesięcy. Tym razem organizatorzy Off Plus Camera, do rywalizacji w tej kategorii zaprosiło dziesięć tytułów, przedstawiających różne spojrzenia na polskie społeczeństwo. Jesteś Bogiem w reżyserii Leszka Dawida, obsypana nagrodami i uznaniem setek tysięcy widzów historia powstania hiphopowej grupy "Paktofonika" i losów jej lidera Piotra "Magika" Łuszcza. Wśród wyróżnionych filmów, znalazł się również kontrowersyjny obraz Katarzyny Rosłaniec pt. Bejbi Blues - trudy okresu dojrzewania z punktu widzenia nastoletniej Natalii, która szuka szczęścia w macierzyństwie. Motyw młodego pokolenia pojawia się również w produkcji Nieulotne, czyli Jakub Gierszał oraz Magdalena Berus jako para, która musi stawić czoło problemom rujnującym ich beztroskiej miłości.

Kadr z filmu Imagine w reżyseri Andrzeja Jakimowskiego / Fot. Materiały organizatorówPozostałe produkcje biorące udział w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych to kolejno: Być jak Kazimierz Deyna reż. Anna Wieczur-Bluszcz (losy młodego chłopaka, którego żywot jest wpisany w czasy Polski Ludowej i największych sukcesów legendarnego napastnika Legii Warszawa), Dziewczyna z szafy reż. Bodo Kox (samotność, anonimowość i alienacja, wynikająca z różnych przyczyn i dotykająca braci Jacka i Tomka z tytułową dziewczyną w tle), Imagine reż. Andrzej Jakimowski (przepełniona epickością historia instruktora w ośrodku dla niewidomych dzieci w Lizbonie), Ixjana reż. Józef Skolimowski, Michał Skolimowski (przyjaźń dwóch mężczyzn poróżnia pojawienie się tajemniczej kobiety, co jest początkiem serii niepokojących wydarzeń), Miłość reż. Sławomir Fabicki (długoletnie małżeństwo Marii przechodzi ciężką próbę, gdy pojawia się "ktoś trzeci"), Mój rower reż. Piotr Trzaskalski (różnice pokoleniowe dziadka, ojca i syna łączy wspólne poszukiwanie zaginionej babci) oraz W sypialni reż. Tomasz Wasilewski (opowieść kobiety, która po stracie rodziny szuka niebezpiecznych sposobów na rozwiązanie swoich problemów). A w międzynarodowym jury, które oceni rodzime produkcje zasiądzie m.in. Jeanne McCarthy - światowej sławy reżyserka castingów, pracująca z Kate Winslet, Jim Carrey, Jennifer Aniston czy Keira Knightley.

Kadr z filmu Żądza bankiera w reżyserii Costa-Gavrasa / Fot. Materiały organizatorówNatomiast podczas ceremonii otwarcia 6. edycji krakowskiego festiwali filmowego, zostanie pokazany film Żądza bankiera w reżyserii Costa-Gavrasa, który również tego wieczora pojawi się w grodzie Kraka. Jego najnowsza produkcja, porusza temat międzynarodowego biznesu i polityki z najwyższej półki. Marc Tourneuil (w tej roli Gad Elmaleh) zostaje nowym dyrektorem jednego z europejskich banków. Stając w obliczu recesji, mężczyzna za wszelką cenę stara się pozostać przy władzy. Postać głównego bohatera, staje się dla Costa-Gavrasa punktem wyjścia do pokazania od środka świata bezwzględnej finansjery. Film już otrzymał Nagrodę Specjalną na festiwalu w San Sebastian. Sam reżyser należy do ścisłej czołówki europejski twórców kinematografii - za film "Zaginiony" z 1983 r. otrzymał Oscara (za najlepszy scenariusz adaptowany) oraz Złotą Palmę.

Zespół Vermones, jedna z gwiazd Off Sceny / Fot. Materiały organizatorówPo raz kolejny, filmowym projekcjom festiwalowi Off Plus Camera będzie towarzyszyła alternatywna scena muzyczna. Dla fanów niezależnego kina grać będzie m.in. Jono McClerry, Twilite, Teddy Jr. czy Vermones (wszystkie koncerty odbędą się w Klubie B4 na Brackiej 4). Wśród tegorocznych nowości, pojawi się specjalna strefa dla mam i dziecka w kinie Kijów.Centrum - do ich dyspozycji będą przewijaki i zabawki dla dzieci. Poza tym, organizatorzy przygotowali objazdowe seanse festiwalowych projekcji oraz transmisje ze spotkań z gwiazdami Off Plus Camera w kilkunastu kinach całej Małopolski (czytaj więcej). Bilety i karnety festiwalowe wciąż dostępne m.in. na oficjalnej stronie internetowej krakowskiego święta kina niezależnego.

Szukasz pomysłu, co obejrzeć wieczorem w telewizji? Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.