Facebook Google+ Twitter

Off Plus Camera 2013. Wielki sukces polskich produkcji

Współautorzy: Zbigniew Siwek

"Obława" w reżyserii Marcina Krzyształowicza wygrała w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi", podczas szóstej edycji festiwalu filmowego Off Plus Camera. Natomiast w rywalizacji rodzimych produkcji najlepsze okazało się "Bejbi Blues".

Podczas ogłaszania werdyktu w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" / Fot. Zbigniew SiwekOstatnia sobota, na krakowskim festiwalu kina niezależnego Off Plus Camera była całkowicie podporządkowana wieczornej gali zamknięcia. Zaproszeni goście, którzy szczelnie wypełnili kino Kijów.Centrum z niecierpliwością czekali na werdykt eksperckiego jury w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" oraz Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. W pierwszej rywalizacji, Lech Majewski (przewodniczący), Udo Kier, John Rhys-Davies oraz Ruth Myers za najlepszy obraz tegorocznej edycji festiwalu uznali Obławę w reżyserii Marcina Krzyształowicza.

Za unikalne i zapadające w pamięć przedstawienie losów ludzkich w ekstremalnych warunkach wojny oraz za dbałość o szczegóły i montaż złożonej historii - tak wybór polskiej produkcji, opowiadającej trudne losy partyzantki antyhitlerowskiej, uzasadniał na scenie Lech Majewski. Warto zaznaczyć, że podczas poprzednich pięciu edycji krakowskiego festiwalu, żadnemu polskiemu tytułowi nie udało się zdobyć nagrody w najważniejszej kategorii. Reżyser "Obławy", odbierając pamiątkową statuetkę i czek na 100 tys. dolarów, nie krył wzruszenia i podzielił się z publicznością kulisami produkcji zwycięskiego filmu. Trzech reżyserów otrzymało również od jury konkursu głównego specjalne wyróżnienia - Daniel Hoesla („Soldate Jeannette”), Shane’a Carrrutha („Upstream Color”) oraz Stéphane Cazesa, („Ombline”).

Na zdjęciu, zagraniczni goście gali zamknięcia festiwalu (w środku John Rhys-Davies) / Fot. Zbigniew SiwekNie mniej emocji było podczas ogłaszania werdyktu w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (do rąk laureata trafiło 100 tys. złotych). Eksperckie jury w składzie Melissa Leo, Jeanne McCarthy i Brady Corbet, zdecydowało się nagrodzić Bejbi Blues autorstwa Katarzyny Rosłaniec. Historia matczynej miłości w wersji dla nastolatków, szukająca jednak odpowiedzi na uniwersalne problemy, pokonała dziesięć innych polskich tytułów. Poza tym, po raz pierwszy na Off Plus Camera przyznano nagrody dla najlepszej polskiej aktorki oraz aktora.

Po 10 tys. złotych otrzymali Magdalena Berus (grała zarówno w filmie „Nieulotne” Jacka Borcucha jaki i „Bejbi blues”) i Tomasz Schuchardt za rolę w filmie Leszka Dawida „Jesteś Bogiem”. Swoje wyróżnienie przyznali również przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI). Za poruszający portret młodej kobiety, która walczy o swoją przyszłość w jednej z najtrudniejszych życiowych sytuacji nagrodzili francuski film „Ombline” w reżyserii Stéphane Cazesa. Publiczność, która przez ostatni tydzień szturmowała krakowskie kina postanowiła wyróżnić „A Late Quartet” autorstwa Yarona Zilbermana.

Melissa Leo podczas odciskania swoich dłoni na specjalnej płycie, która trafi do Krakowskiej Alei Filmowej / Fot. Materiały organizatorówZanim goście gali zamknięcia szóstej edycji Off Plus Camera poznali laureatów festiwalowych konkursów, laureatka Oscara za film "Flighter" i znana amerykańska aktorka Melissa Leo, odebrała nagrodę specjalną "Pod prąd". To wydarzenie należy do stałego krajobrazu krakowskiego święta kina niezależnego, a zaszczyt ten spotyka osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju filmu offowego. Jestem zaszczycona tym wyróżnieniem. Dziękuje z całego serca za zaproszenie, za pobyt w tym cudownym mieście, za pracę organizatorów i wolontariuszy bez których ten festiwal by nie istniał - podkreślała na scenie nagrodzona aktorka. W kinie Kijów.Centrum głos również zabrał Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który gratulował organizatorom festiwalu fenomenalnej widowni i ogromnej ilości fantastycznych filmów.

Uroczystą galę zakończenia festiwalu poprowadzili Magdalena Miśka-Jackowska, dziennikarka radia Rmf Classic i Marcin Prokop, dziennikarz TVN i redaktor naczelny tygodnika „Przekrój”. Festiwal Off Plus Camera, który oficjalnie zakończył się w niedzielę na ponad 250 seansach w 6 kinach zgromadził ponad 27 tys. widzów, co jest niekwestionowanym rekordem frekwencyjnym w historii krakowskiego święta kina niezależnego. Przez 9 dni w grodzie Kraka pojawiło się również ponad 300 polskich i zagranicznych gości z Ameryki, Europy czy Azji.

Więcej informacji o festiwalu na oficjalnej stronie Off Plus Camera.

Masz ochotę spędzić wieczór w domu, oglądając dobry film w telewizji? Nie wiesz, co jest emitowane? Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.