Facebook Google+ Twitter

"Officium Secretum. Pies pański"

  • H. Nowak
  • Data dodania: 2010-09-15 13:52

Czyli kilka słów o współczesnej Polsce w książce Marcina Wrońskiego.

Officium Secretum Pies Pański Marcin Wroński / Fot. Wydawnictwo W.A.BNajnowszą powieść Marcina Wrońskiego porównuje się do "Imienia róży" Umberto Eco. Nie jest to porównanie bezpodstawne, a i sam autor to podpowiada. W „Officium Secretum" jest Kościół, są dominikanie i franciszkanie, choć w odmiennych rolach, jest tajemnicza śmierć w zakonie, a i zakończenie książki przywodzi na myśl dzieło Eco. Można też dopatrywać się podobieństw do "Matki noc" Vonneguta i jego konstrukcji bohatera. Ale w powieści Wrońskiego mamy także barwny obraz sceny politycznej, sytuacji w Kościele, problemu lustracji i obecności byłych funkcjonariuszy na różnych szczeblach państwa, a wszystko to oglądamy na tle autentycznych wydarzeń, takich jak bunt Sióstr Rodziny Betańskiej w Kazimierzu Dolnym.

Wydarzenia opisywane przez Wrońskiego mają miejsce głównie w Lublinie, we wspomnianym Kazimierzu, ale także choć niewiele w Warszawie, a nawet Rzymie. Dominikanin Marek Gliński wraca po latach nieobecności i przeżytym załamaniu nerwowym do Lublina. Na samym początku dowiadujemy się o jego agenturalnej przeszłości w SB, a nawet poznajemy jego ofiarę. Nie pasuje to jednaj do dzisiejszego Glińskiego, spokojnego i zdystansowanego historyka. Poznając dominikanina nie widzi się w nim zdradzieckiego funkcjonariusza, który z zimna krwią wsadzał do więzienia zaangażowanych przedstawicieli opozycji. Bardziej niż byłego esbeka widzimy w ojcu doktorze człowieka z wyrzutami sumienia, walczącego z własną przeszłością.

Gliński, w odróżnieniu od byłych kolegów, nie wspomina z nostalgią dawnych czasów, a ciągłe rozważania jego ówczesnych decyzji powracają na kolejnych stronach książki, w miarę jak poznajemy prawdziwe motywy jego służby. Do tego wszystkiego ojciec doktor bardziej niż naukowca przypomina Jamesa Bonda, nie tylko posturą i sprawnością fizyczną, ale i zamiłowaniem do ekskluzywnych i drogich samochodów, zegarków itp.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.