Facebook Google+ Twitter

Ofiar trzęsienia ziemi może być nawet ponad 100 tysięcy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-14 08:08

Premier Haiti powiedział, że ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi może być nawet ponad 100 tysięcy. Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło stolicę Haiti Port-au-Prince wczoraj wieczorem.

Trzęsieni ziemi na Haiti. / Fot. PAPPrezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wezwał do zorganizowania "szybkiej, skoordynowanej i agresywnej" pomocy dla Haiti. Amerykańskie okręty wojenne, stacjonujące w bazach na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zostały postawione w stan gotowości. Jednostki mają przygotować się do wypłynięcia na Haiti.

Amerykanie jeszcze dziś wieczorem mają też uruchomić loty samolotów wojskowych C-130 Hercules z dostawami pomocy humanitarnej.

Do pogrążonego w chaosie kraju przybył już kuter amerykańskiej straży przybrzeżnej. Okręt jest wyposażony w sprzęt do komunikacji satelitarnej, może przekazywać współrzędne samolotom wojskowym. Na kutrze znajduje się też lądowisko dla helikopterów. Drugi okręt straży przybrzeżnej ma dotrzeć na Haiti jeszcze dziś.

Z kolei dwa samoloty transportowe tych służb patrolują zachodnie wybrzeże nawiedzonego kataklizmem kraju. Załogi C-130 mają ocenić szkody i znaleźć ludzi potrzebujących pomocy. Rekonesans przeprowadzają też amerykańskie samoloty wojskowe.

Wstrząsy miały siłę 7 stopni w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w odległości 15 kilometrów od stolicy kraju. Amerykańska agencja naukowo-badawcza U.S. Geological Survey poinformowała, że to największe trzęsienie ziemi w tym rejonie od 200 lat. Czerwony Krzyż podaje, że około 3 milionów osób ucierpiało w wyniku kataklizmu. Czteromilionowa stolica kraju została poważnie zniszczona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Straszne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Straszna tragedia mam nadzieje że ratownicy uratują kogokolwiek .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.