Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11134 miejsce

Ofiara pigułki gwałtu?

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-07-27 09:53

Niedawno poznański sąd aresztował 27-letniego mężczyznę, podejrzanego o odurzenie i zgwałcenie dziewczyny. Maciej B. nie przyznał się do winy. Po Poznaniu krążą jednak plotki, że dziewczynie – córce dobrze sytuowanego biznesmena – podano tak zwaną pigułkę gwałtu.

Dziewczyna zeznała, że odzyskała przytomność w nieznanym mieszkaniu. Byli tam dwaj mężczyźni, z którymi wcześniej wracała samochodem z dyskoteki. Nie pamiętała, co było później. Ani tego, gdzie ją zawieziono, ani samego gwałtu.

Narkotyk niepamięci
Tester wykrywający GHB może uchronić kobiety przed wypiciem napoju z "tabletką gwałtu". / Fot. Fot. EAST NEWSPolicja zatrzymała jednego z mężczyzn wskazanych przez pokrzywdzoną. Maciej B. nie przyznał się do winy. Powiedział, że nastolatka była nim zainteresowana. Ofiara to panna z dobrego, zamożnego domu, a domniemamy sprawca gwałtu jest synem mężczyzny skazanego za zlecenie zabójstwa, jednego z najbardziej znanych gangsterów, od dwóch lat odbywającego karę 15 lat pozbawienia wolności.

Sąd zastosował trzymiesięczny areszt wobec podejrzanego. Jednym z powodów były sygnały, że mężczyzna próbuje wpływać na świadków i rodzinę dziewczyny. Nadal nie wiadomo, czym ta została odurzona. Prokuratura Rejonowa Poznań Stare Miasto nie potwierdza, ale też nie zaprzecza, że mogła to być „pigułka gwałtu”, której podanie powoduje niepamięć.

Również adwokat Rafał Kupsik, który reprezentuje podejrzanego Macieja B., nie wie, co podano – bądź co zażyła sama dziewczyna. – Dotąd nie mogłem zapoznać się z aktami sprawy – powiedział adwokat.

Nie potwierdził też kolejnej plotki, że sytuowany ojciec ofiary próbuje wpływać na potencjalnych obrońców gwałciciela. Pierwszy adwokat, do którego zwrócił się Maciej B., nie przyjął sprawy, gdyż – jak stwierdził: „ani ona miła, ani prestiżowa”.

Nie wiadomo, kiedy odbędzie się pierwsza rozprawa.

Jak się bronić
Od kilku lat coraz głośniej na świecie i w Polsce o narkotyku, który stosują przestępcy, by bezkarnie dokonywać gwałtów. Istnieje jednak sposób, by potencjalne ofiary choć w części mogły się obronić. Jest to tester, który pozwoli wykryć obecność w napoju pigułki gwałtu. Kosztuje niespełna 5 złotych i już niebawem będzie do kupienia również w Poznaniu i Wielkopolsce. Firma Kolporter, która zajmie się sprzedażą, dostarczy go do kiosków i hipermarketów.

Tester wyglądem przypomina kartę do bankomatu z dwoma zaznaczonymi polami. Wystarczy jedna kropla napoju upuszczona na jedno z nich, aby uzyskać wynik. Zabarwienie na kolor zielony wskazuje obecność GHB, czyli kwasu gamma-hydroksymasłowego, jednego ze składników narkotyku.

– W niektórych krajach substancja ta była kiedyś składnikiem preparatu używanego do znieczulania ogólnego, ale w Polsce nigdy nie stosowano go w w salach operacyjnych. Chociaż nie znajduje się w naszym lekospisie, ani w żadnej oficjalnej hurtowni, łatwo go kupić przez Internet – informuje jeden z poznańskich anestezjologów. W aptecznej sprzedaży dostępne są cztery leki, które działają podobnie. Jednak w przeciwieństwie do pigułki gwałtu, ich ślady pozostają w ciele ofiary.

Co to jest?
W skład tabletki, która doczekała się tak złej sławy, wchodzą też inne związki. Dwa są najważniejsze, z których jeden powoduje senność, a drugi – niepamięć.

– Najszybciej działają po podaniu dożylnym. Najwolniej, gdy trafią do organizmu z napojem – mówi dr med. Ryszard Stankiewicz, anestezjolog ze 111 Szpitala Wojskowego.

Osoba, która połknie ten specyfik zaczyna po około 20-30 minutach odczuwać senność. Jeszcze wtedy, gdy obraz przed oczami zaczyna się rozmazywać, a widziane osoby tracą kontury, jest czas, aby wszcząć alarm. Jeżeli jest to dyskoteka, to ktoś z ochrony może zareagować.

Czas działania tabletki gwałtu oblicza się na 6-8 godzin. Wtedy jest już za późno, aby wykryć jakiekolwiek ślady narkotyku.

W szpitalach, tak jest w Szpitalu Krysiewicza w Poznaniu, do których trafiają dziewczyny pod wpływem środków odurzających, przeprowadza się standardowe testy na narkotyki i leki uspokajające.

– Najczęściej wykrywamy alkohol i małe domieszki leków, a gdy trzeba, prosimy o badanie ginekologa – mówi dr med. Sylwia Świdzińska, zastępca dyrektor do spraw leczniczych w „Krysiewiczu”. •

Groźny narkotyk
Kwas gamma-hydroksymasłowy (GHB) powoduje senność, bezwolność i „kasuje” pamięć. Bywa podstępnie podawany dziewczynom w napojach, by te stały się łatwą ofiarą gwałtu. Przestępca może liczyć na bezkarność, bo brutalnie potraktowana kobieta nie pamięta ani gwałtu, ani oprawcy. W naszym kraju 1 gram narkotyku kosztuje 15 zł. Tani polski tester, który znajdzie się w powszechnej sprzedaży, nie jest bez wad. Obecność narkotyku wykrywa tylko w napojach jasnych – wodzie i piwie (nie coli i winie).


Danuta Pawlicka, Barbara Sadłowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

agnieszka
  • agnieszka
  • 22.06.2012 17:39

Witam
Do programu Miasto Kobiet chcemy zaprosić kobiety, które zostały wykorzystane seksualnie po dosypaniu tabletki gwałtu. Jeśli padłaś ofiara takiej sytuacji, napisz do mnie:
a.lubawska@tvn.pl
516444962

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.01.2010 17:10

Wcale nie generalizuję mężczyzn. Miałam na myśli `większość z was`, nie wszystkich, w swojej poprzedniej wypowiedzi nie użyłam pewnie tego wyrażenia, jednak znam kilku mężczyzn którzy nie śmieliby użyć tej pigułki, bo woleliby żeby dziewczyna sama do nich przyszła i czuli by się bardziej dowartościowani i szczerze kochani, niż musieliby użyć jakiegoś podstępu np. takiego o którym teraz mowa. Niektórym łatwiej zrzucić winę na nasz ubiór, kiedy inne dziewczyn ubierają się w to co lubią i nikt na to nie patrzy, to dlaczego my nie możemy? To nie jest w porządku, a dyskoteki po to są żeby się bawić, spotkać z przyjaciółmi i potańczyć. To głupie pytanie po co my chodzimy po dyskotekach. Samą pracą czy nauką nie musimy żyć, tak jak i panowie. Również mam na uwadze dziewczyny, że czasami chcą pokazać przesadnie swoją dojrzałość, też tego nie pochwalam. Nie jestem taka żeby całą winę zwalić na mężczyzn.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wina to jedno, a głupota - drugie. Głupotą jest udawanie, że życie to bajka, a ludzie to anioły. Nic nie usprawiedliwia gwałtu, ale kobiety muszę się troszczyć o swoje bezpieczeństwo i unikać ryzykownych sytuacji. Nie znam szczegółów tej konkretnej sprawy, jednak wiele nastolatek wykazuje przerażający brak wyobraźni. A bandzior czy degenerat bezwzględnie to wykorzysta...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic i nikogo nie usprawiedliwia fakt stosowania takich metod. I nie zrzucajmy winy na ubiór,czas,okoliczności,chęci,zamiary itd,itd,itd.
Jesteśmy ludźmi,obowiązuje nas prawo poszanowania ludzkiej godności.
A jeśli ktoś nie panuje nad swoim popędem ,proponuję inne metody zaspokajania ;_;)
W ostateczności- pomoc specjalistyczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę,ze te pigułki stosują faceci"bez jaj"-bez kasy i klasy..Normalny ,inteligentny mężczyzna nie musi stosować takiego podstępu aby znaleźć się w łóżku z kobietą. Nie masz panny?Weź kasę i idź do agencji,bezpiecznie i po bólu.
Zastanawiam się ,jakie jest samopoczucie i jakie tłumaczenie mężczyzny który użył takiej tabletki?
Myśli pewnie-jestem zerem,nie mam godności,nic nic nie reprezentuje,w kieszeniach puste i dziurawe skarpety.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem polega na tym, że mężczyźni inaczej rozumieją kochanie. Gdy młoda kobieta wypowiada słowo kocham- mówi o miłości, gdy młody mężczyzna mówi kocham- myśli o seksie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ciebie obchodzi ze nie powinnas zybtnio generlaizowac?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.01.2010 15:13

Wiecie co panowie? Mam wrażenie, że was w ogóle nie obchodzi dla kogo się tak wyzywająco ubieramy, ale to wcale was nie usprawiedliwia waszych zamiarów względem nas. Skoro wy nie lubicie i nie życzycie sobie żeby was dziewczyna zmuszała do ślubu i nagabywała wręcz o to (przykład, żebyście zrozumieli o co mi chodzi), to wy nie macie prawa nas zmuszać do uprawiania seksu. Nie ważne, czy byłybyśmy pod wpływem tego narkotyku czy nie, nie macie prawa nam fundować takiej traumy. A najbardziej winię za to media, ciekawość bierze nad nami górę, ale na szczęście nie nad wszystkimi, ale czy naprawdę musimy ze wami żyć w ten sposób (uciekać, nie pozwalać się do nas przytulić, pocałować, odezwać się do nas?). Tak działa na nas strach, a wy pewnie nie chcecie, żebyśmy się was bały, więc dlaczego większość z was tak nas krzywdzi. Czy myślicie, że strach przed kolejnym razem to coś miłego, na pewno nie. A tak naprawdę to można sprawdzić po zachowaniu dziewczyny czy prowokuje do zbliżenia, jeżeli nie, dajcie sobie spokój z wmawianiem dziewczynie że "sama tego chciała".

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja byłem ostatnio na imprezie i drinka postawilem na stoliku gdzie siedziała taka babka ok 50 lat ... i jak wrócilem do domu dostałem biegunki ;/ Może mi cos dosypała :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

to wlasnie ludzie sa przebiegli nie ma co winic innych ofiar sama padlam pigulce gwaltu zrobila mi to osoba ktora znalam i po ktorej bym sie czegos takiego nie spodziewala!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.