Facebook Google+ Twitter

"Ofiara w środku zimy" zmrozi każdego

Zapach zielonych jabłek, dreszcze przebiegające po ciele. Mroźne opisy scenerii i te oczy - chcące powiedzieć nam coś więcej. "Ofiara w środku zimy" autorstwa Monsa Kallentofta otwiera cykl kryminałów z komisarz Malin Fors w roli głównej.

Okładka książki Monsa Kallentofta "Ofiara w środku zimy". / Fot. materiały prasoweMróz nie odpuszcza. Przeszywa do szpiku kości tych, którzy odważyli się wyjść na zewnątrz. Trzydziestotrzyletnia komisarz Malin Fors musi stawić czoła nie tylko panującej na dworze minusowej temperaturze. "Stało się coś naprawdę poważnego, że najzimniejsza zima, jaką pamięta ludzkość stała się o jeszcze kilka stopni bardziej nieznośna."Doszło do bestialskiego morderstwa. Rusza śledztwo. Czas działa na niekorzyść funkcjonariuszy policji. Malin Fors stoi bacznie na posterunku; nie spocznie dopóki nie odkryje prawdy.

Krótkie zdania, dość częste zmiany narracji niewątpliwie uatrakcyjniają fabułę. Staje się ona dzięki temu dynamiczniejsza. Z początku czytelnik może być nieco zagubiony w skandynawskiej rzeczywistości; nazwy ulic, miejscowości mogą wywołać mętlik w głowie. Na szczęście po kilku rozdziałach odbiorca wspaniale wpasowany w tamtejszy klimat podąża za komisarz Fors w śledzeniu sprawcy morderstwa.

To nie jest zwykła powieść kryminalna. Nic tutaj nie jest przedstawione w "łopatologiczny" sposób. Momentami pełna refleksji książka wykracza poza kanwy gatunku. Czytelnik może potraktować treść w różnych wymiarach, z różnych stron spojrzeć na daną sytuację. To niewątpliwie, jak Kallentoft żongluje słowem, jak w główny wątek morderstwa wplata inne, poboczne. Życie Malin Fors, jej myśli, jej problemy. Egzystencje pozostałych policjantów i waląca do ich drzwi rzeczywistość - praca - dom; opieka nad dziećmi, chorą żoną - nic nie jest takie proste. Do tego wszystkiego dobijający mróz i przeklęty śnieg, którego każdy ma dosyć. Policjanci z Linköping jednak się nie poddają i wytrwale dążą do rozwikłania zagadki...

"Czy naprawdę chcecie, by opowiedziano wam tę historię? Nie sądzę. Jest gorsza, straszniejsza, mroczniejsza, bardziej bezlitosna, niż przypuszczacie."

Już niebawem drugi tom serii Monsa Kallentofta o policjantce z Linköping, Malin Fors - "Śmierć letnią porą". Opis od wydawcy:"Upalne lato w Linköpingu. Po miejskim parku błąka się naga, zakrwawiona nastolatka. Niebawem na plaży znaleziona zostaje kolejna dziewczyna. Tym razem nieżywa. Malin musi jak najszybciej znaleźć mordercę, by położyć kres mrożącej krew w żyłach przemocy, która zagraża także jej ukochanej córce Tove..."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zachęcająca recenzja. Lubię kryminały...:]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.