Facebook Google+ Twitter

Ofiary błędów lekarskich dostaną kasę bez procesu

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-08 08:42

Resort zdrowia rozważa wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń Polaków od... błędów lekarskich.

 / Fot. Sławomir Seidler / Polskapresse- Powstaje zespół, który ma tę sprawę analizować - mówi Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Resort prawdopodobnie będzie czerpać z rozwiązań szwedzkich - tam ubezpieczanie pacjenta na wszelki wypadek, bez konieczności udowadniania winy lekarza przed sądem, to standard.

Oznacza, że chory, który podczas pobytu w szpitalu np. zarazi się gronkowcem, nie składa do izby lekarskiej skargi, aby na podstawie jej orzeczenia dostać odszkodowanie, tylko otrzymuje pieniądze "z automatu". I właśnie o to chodzi, by na pieniądze nie trzeba było czekać latami.

W Polsce co roku do izb lekarskich trafia ok. 2,5 tys. skarg na błędy w sztuce lekarskiej. Aż 90 proc. z nich jest umarzanych bądź oddalanych, a ofiary są pozostawiane same sobie. Gdyby resort zdrowia zdecydował się na wprowadzenie tego ubezpieczenia, ich sytuacja nie byłaby taka dramatyczna.

Adam Sandauer, szef stowarzyszenia pomocy ofiarom błędów lekarskich Primum Non Nocere, proponuje, żeby ubezpieczenie było obowiązkowe dla wszystkich zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, którzy płacą składki do ZUS.

To jednak oznaczałoby podwyższenie składki na ubezpieczenie społeczne. - A jeszcze wyższe koszty pracy niż dziś mogłyby spowodować, że pracodawcy zaczną częściej zatrudniać na czarno - ocenia Jeremi Mordasewicz, członek rady nadzorczej ZUS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A nie prościej byłoby wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie OC dla lekarzy, tak jak obecnie dla kierowców? Składkę mogliby płacić lekarze osobiście lub ich zakłady pracy.
Miałoby to też pozytywny skutek - fachowiec nie powodujący szkód dostawałby zniżki, które zwiększałyby oszczędności jego i/lub placówki, partacz dostałby takie zwyżki, że opłacałoby mu się zmienić zawód.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.