Facebook Google+ Twitter

Ofiary księży-pedofilów będą miały swojego patrona?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2014-01-08 09:14

Biskup Frans Wiertz z Holandii zaproponował, by ofiary skandali seksualnych miały swojego patrona. Miałby nim zostać zamordowany w Chinach bp Frans Schraven. "Kościół potrzebuje osób, które podążają właściwą drogą, potępiają nadużycia"

 / Fot. stock.xchng / jeinnyHolenderski biskup Frans Schraven, należący do Zgromadzenia Księży Misjonarzy (CM) był wikariuszem apostolskim Zhengdingu koło Pekinu (Chiny). Podczas inwazji japońskiej miał ochronić kilkaset kobiet przed gwałtami ze strony japońskich żołnierzy. Schraven został zamordowany w 1937 roku.

Dokumentacja dotycząca Fransa Scravena została wysłana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeśli jego męczeństwo zostanie potwierdzone biskup będzie beatyfikowany automatycznie, bez konieczności czekania na cud przypisywany jego wstawiennictwu.

Bp Frans Wiertz proponuje, aby zamordowany przez Japończyków biskup został... patronem ofiar skandali seksualnych. Jak wiemy, afery pedofilskie w "kościele katolickim" również wywołują ogólnoświatowe skandale. Zatem, jeśli męczeństwo Schravena zostanie uznane, a Watykan ogłosi go świętym, ofiary księży-pedofilów będą miały swojego patrona.

Paradoks? Nie, skąd.

Zdaniem bpa Wiertza, Frans Schraven jest "przykładem dla wszystkich". - Biskup Schraven ukazuje, że Kościół zawsze potrzebuje osób, które podążają właściwą drogą, potępiają nadużycia, a w razie konieczności są gotowe oddać życie - powiedział.

Jak pamiętamy, Józef Michalik - przepraszając za swój "lapsus językowy" - potępił nadużycia, jakie zdarzają się w "kościele katolickim". - Pedofilia księży to dla mnie bolesna sprawa - mówił z troską przewodniczący Michalik.

Procedura beatyfikacyjna może niestety potrwać. Ale jest szansa, że już niedługo ofiary księży-pedofilów będą mogły modlić się do swojego patrona. Tak jak dziewice (św. Blandyna), cenzorzy (św. Anastazja), świniopasy (św. Antoni Wielki) czy żebracy (św. Zenon).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Też, tylko w nich ksiądz nie będzie budził negatywnych uczuć (chyba że skrzywdził je ksiądz-gej).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te skrzywdzone przez gejów również.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.01.2014 20:33

Pani Marto, właśnie o tym pisałem.

Panie Arturze, nie zajmowałem się w tekście o wszystkich ofiarach nadużyć seksualnych tudzież skandali seksualnych. Pisałem jedynie o tych, których skrzywdził "kościół katolicki". One również będą miały patrona w biskupie Schravenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto, to jedna strona medalu. Ale jest chyba też druga. Trudno mi sobie wyobrazić wierzącą ofiarę, która miałaby przez całe życie odczuwać traumę na widok sutanny i pozostawać członkiem Kościoła. Przecież uczestnictwo w każdej mszy, to słuchanie kazań księży. Może więc z takim przykładem, będzie to jakiś pomysł zmierzenia się z problemem ?
Oby dla obu stron.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, nie dysponujemy zapisem oryginalnego tekstu w języku holenderskim, więc sporu nie rozstrzygniemy. W "Huffington post" i "Dutch News" pojawia się określenie "sexual abuse", które można przetłumaczyć jako "wykorzystanie/nadużycie seksualne", natomiast "Gość Niedzielny" i "Wiara" piszą o "skandalach seksualnych".
Tak czy inaczej w moim odczuciu tok rozumowania Łukasza jest taki: biskup Frans Schraven ma patronować ofiarom skandali/nadużyć seksualnych, wśród których są również ofiary księży-pedofilów, więc ofiary te będą miały patrona - duchownego.
I tu może się rzeczywiście pojawić wątpliwość, czy osoba ciężko skrzywdzona przez kapłana będzie chciała (mogła) przełamać traumę i modlić się o wstawiennictwo do... kapłana. Czy nie odbierze tego wyboru jako kpiny z jej cierpienia?
Taki wątek pojawia się zresztą w komentarzach czytelników zachodnich mediów, którzy zwracają uwagę, że o ile biskup Frans Schraven swą bohaterską postawą jak najbardziej zasłużył na szacunek i uhonorowanie, o tyle wybór "grupy docelowej" jest niezbyt zręczny. Z braku danych statystycznych nie wiemy, jak dużą jej część stanowią ofiary duchownych, ale jakąś stanowią i ich uczucia należałoby brać pod uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to jak to jest Panie Łukaszu z tą grupa docelową? które tłumaczenie jest właściwe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duchowni to też ludzie i wśród nich są czarne owce. To nie odbiera im prawa do nauczania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzisz Arturze, a dla niektórych to paradoks.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biskup Wiertz mówi wyraźnie o ofiarach seksualnych nadużyć, a nie skandali, i ogólnie pod względem sprawców:

"be considered as the patron saint of victims of sexual abuse."

Jednocześnie wyraża własny pogląd o przyczynach, dla których została podjęta inicjatywa:

/Wiertz mentioned the number of abuse cases within the church that have become a problem in recent years, and said in a sermon,
"Bishop Schraven showed us that the church always needs people who follow the right road, who condemn abuse and who are willing to give up their own lives if necessary," /

Choć trzeba też zauważyć, że rzekome wskazywanie przez biskupa przykładów problemów seksualnych nadużyć księży w Kościele w ostatnich latach - to przypisane biskupowi stwierdzenie gazety, a nie cytat biskupa.

huffingtonpost.com/2014/01/07/patron-saint-abuse-victim_n_4556142.ht ml


Niektórzy pewnie odczytają to jako akt propagandy. Dla innych będzie to dowód, że duchowni nie tylko nie molestowali, ale płacili najwyższą cenę występując przeciw nadużyciom.
A jeszcze inni spróbują zobaczyć problem poprzez wszelkie niuanse jakimi się mieni.

Osobiście nie widzę nic złego w wykorzystaniu chwalebnego przykładu ku pokrzepieniu serc, jako wskazówkę w życiu, czy wreszcie w przyszłości jako obiekt w intencjach modlitwy. Ale i nie jako przykrywkę problemu, na zasadzie odbijania piłeczki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto, mam taka przypadłość, że chciałbym wiedzieć (przynajmniej czasami) stąd moje pytania. Myślałem, że pan Łukasz potrafi dostrzec takie niuanse.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.