Facebook Google+ Twitter

Ofiary mrozu w całym kraju. Nie bądź obojętny!

Bezdomni, chorzy, nietrzeźwi - to potencjalne ofiary mrozów. Siarczyste mrozy zbierają śmiertelne żniwo w całym kraju. Tylko w czasie tego weekendu zamarzło 36 osób!

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bezdomny_Katowice.jpgW samej Małopolsce w czasie weekendu, na skutek siarczystych mrozów życie straciły 4 osoby. W miejscowości Rożnowa w gminie Wieliczka, mężczyzna odkrył zwłoki swojego brata, leżące na schodach prowadzących do domu. Na dworcu kolejowym Kraków-Płaszów policjanci znaleźli zwłoki 60-letniego mężczyzny, prawdopodobnie bezdomnego. Kolejną ofiarą niskich temperatur stał się nietrzeźwy 57-latek, którego znaleziono niedaleko noclegowni w Oświęcimiu. Pomimo reanimacji zmarł na skutek wyziębienia organizmu. Przy drodze w miejscowości Jasień przypadkowe osoby odkryły zwłoki mężczyzny, którego tożsamość policjanci ustalają.

W związku z niskimi temperaturami, które w niektórych regionach kraju spadają do minus 20 stopni Celsjusza, policjanci apelują, aby nie pozostać obojętnym. Jeden telefon może uratować komuś życie. Zwłaszcza jeżeli zobaczymy osobę leżącą na ziemi, przystanku, w ogródku działkowym, w altanach śmietnikowych, pomieszczeniach nieogrzewanych.

Informacje można przekazywać na numer policji 997, 112 lub do najbliższej jednostki policji.

Czytaj więcej:
KWP Kraków
Komenda Główna Policji
TVN 24


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Statystyka jest przerażająca. Sceny, jakie pokazała wczoraj TVN - również. Nie wszyscy, wyszukiwani przez policję czy straz miejską, chcą przyjąć pomoc, broniąc namiastki swych "domów". Ale lezącego nie wolno pozostawic bez interwencji. Ani latem, ani szczegolnie - zimą.
W czasach innego systemu opieki zdrowotnej, takich ludzi - pijanych, pół ..albo nieprzytomnych przywozono równiez do szpitali. Nawet materac na podlodze ratował im zycie.
Nie mówiąc o doprowadzeniu do przytomnosci i podstawowych zabiegach higienicznych, jakie przeprowadzał personel izby przyjęc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sedno trafił Paweł Bednarczyk i bez wątpienia Joanna Pachla: "(...)To znaczy, że jak jakiś pijak śpi pod naszym blokiem, to może zamarznąć? Bawimy się w dzielenie ludzi na lepszych i gorszych? Każdy ma prawo żyć. Idioci i alkoholicy również."
Nietrzeźwy, chory, bezdomny, co za różnica? Chodzi tylko, aby obalić znieczulicę i obojętność. Jeden telefon, który nic nie kosztuje, czy to tak wiele? Nie generalizujmy, że pijany to nikt go do tego nie zmuszał czy powinien był wrócić w bezpieczne miejsce. Może zdarzyć się każdemu, jak słusznie zauważyła Pani Ewa Łazowska.

Nie zakładajmy z góry, że jak leży to pewnie zalany-kolokwialnie rzecz ujmując. Weźmy pod uwagę, że jest wiele osób, które chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy astmę i inne schorzenia. Dla nich to nie jest to łatwy okres.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato! Pewnego zimowego i mroźnego wieczoru wyszłam z psem na spacer do lasku znajdującego się w pobliżu mojego bloku. W ciemnościach lasku pies zaczął ujadać. Podeszłam w to miejsce. Oparta o pień drzewa, całkiem pijana, stała, a właściwie słaniała się na nogach elegancka pani w pięknym futrze. Udało mi się wyciągnąć z niej informację - gdzie mieszka i odtransportowałam ją do domu. Pani ta - jak się później okazało - wyszła podpita z mocno zakrapianych imienin na tęgi mróz i straciła kompletnie orientację. Obawiam się, że gdyby nie czujność moja i mojego psa - pani ta najpierw zostałaby ograbiona z futra, a następnie zamarzłaby na śmierć. Pana ta oczywiście nie była osobą bezdomną, a nawet była wysoka urzędniczką w jednym bardzo ważnych dla kraju urzędów. Przypadki chodzą po ludziach i nigdy nic nie wiadomo, komu się może coś złego przytrafić. eł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo jak można pomagać komuś, a zarazem oczekiwać pomocy?.Ot pytanie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joanno podaj przykład w jaki sposób pomogłaś innym. Ja jestem z ludzmi cały czas i wierz mi że nieraz się spotkałam ze zdaniem że jeśli pomagam innym to sama, na pomoc innych nie mam co liczyć.
www.cennekrople.pl.tl

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Joanno... Tak do życia prawo ma każdy, każdy też musi o swój los zadbać.
Lecz jeśli ktoś sobie to lekceważy" --> to i my lekceważmy jego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Dorota pisze: "...każdy też musi o swój los zadbać." Może nie musi, ale powinien. Bywa jednak tak, że okoliczności życiowe, także los - czasem wyjątkowo bezwzględny, jest dla ludzi bezdomnych nie do przezwyciężenia, także z powodu ludzkiej bezduszności i znieczulicy. Prawdopodobnie nie wszystkie ofiary mrozów musiały być dotknięte chorobą alkoholową i bezdomnością. Jeśli jednak tak w istocie rzeczy było - byli to ludzie. Przy takich mrozach można nawet zasnąć na zawsze w oczekiwaniu na autobus na miejskim przystanku. Kiedyś niewiele brakowało, że zasnęłabym w śniegowej zaspie - ze zmęczenia i wyczerpania. I zapewniam Panią, że byłam wtedy trzeźwa, jak za przeproszeniem, świnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joanno... Tak do życia prawo ma każdy, każdy też musi o swój los zadbać.
Lecz jeśli ktoś sobie to lekceważy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Doroto, co z tego, że nikt ich do picia nie zmuszał? To znaczy, że jak jakiś pijak śpi pod naszym blokiem, to może zamarznąć? Bawimy się w dzielenie ludzi na lepszych i gorszych? Każdy ma prawo żyć. Idioci i alkoholicy również.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Musimy dojść przyczyny, dlaczego ci ludzie znależli sie w takiej sytuacji.Pijani - przecież nikt ich do tego nie zmuszał.Nie widzimy też do jakich tragedi dochodzi w nieogrzanych mieszkaniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.