Facebook Google+ Twitter

„Oficer i szpieg” – książka, która zainspirowała Polańskiego

Jedną z najbardziej znanych afer szpiegowskich, które pociągnęły za sobą poważne zmiany społeczno-polityczne była tzw. sprawa Dreyfusa, która miała miejsce we Francji u schyłku XIX wieku.

 / Fot. Oficer i SzpiegOficer armii francuskiej Alfred Dreyfus został w 1894 r. na podstawie spreparowanych materiałów oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec i skazany na dożywotnie więzienie. Właśnie afera Dreyfusa jest kanwą znakomitej powieści autorstwa brytyjskiego pisarza Roberta Harrisa.

Głównym bohaterem książki i zarazem jej narratorem bynajmniej nie jest Dreyfus, ale oficer armii francuskiej Georges Picquart, który początkowo jest przekonany o winie Dreyfusa i jest jednym z elementów machiny, która miażdży oskarżonego. Jednakże wraz z upływem czasu Picquart na podstawie kolejnych materiałów, jakie wpadają w jego ręce dochodzi do wniosku, że Dreyfus jest niewinny, a prawdziwy szpieg działa na wolności w szeregach wojska. W poczuciu obowiązku i honoru oficerskiego Picquart rozpoczyna dochodzenie we własnym zakresie, które prowadzi go nie tylko do nieuchronnego starcia z grupą kolegów oficerów zamieszanych w skazanie niewinnego człowieka, ale także z machiną służb specjalnych i wymiaru sprawiedliwości.

Autorowi powieści znakomicie udało się nakreślić tło akcji: klimat społeczno – polityczny ówczesnej Francji oraz głęboki podział społeczeństwa jaki dokonał się przy aferze Dreyfusa. Tak więc w powieści Roberta Harrisa mamy wszystko, co charakteryzuje dobrą książkę historyczno – sensacyjną: szpiegów urojonych i faktycznych, skomplikowane kilkupoziomowe kombinacje wywiadowcze i kontrwywiadowcze z wielką polityką w tle, których siłą napędową są ludzkie namiętności i ambicje sięgnięcia po władzę. Zaprzaństwo i tchórzostwo jednych oficerów oraz honor i poświęcenie drugich. Spektakularne sprawy sądowe na których skupia się uwaga opinii publicznej. Wątki spraw kończących się na wokandzie przypominają nieco thrillery prawnicze Johna Grishama, ale trzeba przyznać, że autorowi książki umiejętnie udało się wkomponować je w fabułę i dzięki temu powieść nie traci na dynamice. Wisienką na torcie jest przedstawienie technik operacyjnych wywiadu wojskowego w XIX w. oraz francuskiej policji politycznej.

„Oficer i szpieg” to książka, która obrazuje co się dzieje, gdy w służbach specjalnych i w wymiarze sprawiedliwości zamiast dążenia do prawdy obiektywnej górę biorą gry polityczne prowadzone w celu przypodobania się czynnikom politycznym, które w danym momencie są u władzy. Co może się stać, gdy wojsko daje się uwikłać w gierki partyjne.

Co prawda powieść Roberta Harrisa, to jednak nie ten poziom literacki, co książki mistrza gatunku Vladimira Volkoff’a, jednakże dynamika fabuły i plastyczne opisy powodują, że tę pozycję czyta się po prostu jednym tchem. Nie dziwi więc, że „Oficer i szpieg” znalazł się na warsztacie filmowym reżysera Romana Polańskiego i ma powstać film na kanwie powieści. Dlatego też z niecierpliwością czekam na premierę filmu i zachęcam do lektury tej książki.

Robert Harris – „Oficer i szpieg”, Warszawa 2014, str. 527.

www.mateuszkaim.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ci nas w Polsce obchodzi dziesiata filmowa opowieść o sprawie Dreyfusa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.