Facebook Google+ Twitter

Oficer, który uratował Szpilmana dostanie tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-16 22:44

Wilm Hosenfeld, niemiecki oficer, który uratował polskiego pianistę Władysława Szpilmana otrzyma pośmiertnie tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Medal przyznawany jest przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom ratującym Żydów podczas II wojny światowej.

Wilm Hosenfeld stał się sławny dzięki ekranizacji wspomnień polskiego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, które na ekranach kin można było oglądać w 2002 roku.

Przez lata dwie osoby zaświadczały w Yad Vashem, że Hosenfeld je uratował. Szpilman w liście do Instytutu opisał, jak niemiecki oficer w listopadzie 1944 roku znalazł mu schronienie, przynosił koce i żywność. Inny Żyd Loeon Wurm potwierdził, że po ucieczce z transportu do Treblinki Hosenefeld zatrudnił go w ośrodku sportowym.

Mimo to Instytut Yad Vaszem zwlekał z przyznaniem mu tytułu Sprawiedliwego. Komisję przekonały dopiero listy Hosenfelda do żony i jego pamiętniki, na podstawie których powstał film. Oficer wyjaśnia w nich swój konsekwentny sprzeciw wobec polityki nazistów. Podkreślał w nich wstręt do reżimu i horror związany z eksterminacją Żydów.

"Chociaż Hosenefeld popierał początkowo nazistowską partię to, kiedy zobaczył skutki jej dojścia do władzy, jego opór był konsekwentny" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Instytutu.

Przyznany Hosenfeldowi pośmiertnie medal odbiorą jego córki i synowie, którzy mieszkają w Niemczech. Termin uroczystości nie jest jeszcze znany.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.