Facebook Google+ Twitter

Oficjalne obchody w Gdańsku dobiegły końca

Współautorzy: Paweł Adamiak

Zakończyły się oficjalne uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W ostatnich przemówieniach niejednokrotnie podkreślano okrucieństwa wojny. Na Westerplatte oddano hołd tym, którzy zginęli.

Przedstawiciele oficjalnych delegacji / Fot. Paweł AdamiakOstatnia część dzisiejszych uroczystości rozpoczęła się od powitania szefów delegacji zagranicznych przez premiera Donalda Tuska. Premier uścisnął ręce dygnitarzom z 20 państw, których przedstawiciele przybyli na Westerplatte. Wśród nich była kanclerz Niemiec Angela Merkel, Władimir Putin, z którym Tusk już wcześniej się spotkał oraz premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

Nieobecny na Westerplatte był prezydent USA Barack Obama. Skierował on jednak na ręce szefa naszego MSZ list do polskich władz. - „Pierwszy września 1939 roku był czarnym dniem w historii. Wydarzenia, które zapoczątkował przyniosły Polsce i innym krajom Europy lata tyranii i rozpaczy. Ale jak zawsze w trudnych momentach swej bogatej historii, Polacy podjęli walkę w obronie wolności i ojczyzny. Wraz z całym światem wspominamy dzisiaj ich odwagę i poświęcenie, dajemy świadectwo odwadze i poświęceniu tych, którzy stawiali opór ciemiężcy” - napisał prezydent USA.

Kwiaty i znicze

Po oficjalnym powitaniu wszystkie delegacje skierowały się na Cmentarz Obrońców Westerplatte, gdzie zapalone zostały symboliczne znicze oraz złożone wiązanki kwiatów.

Po złożeniu kwiatów zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia pierwszej wystawy przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej pt. „Westerplatte: kurort - bastion - symbol”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.