MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oficjalne obchody w Gdańsku dobiegły końca

Krzysztof Kalkowski
Krzysztof Kalkowski
Przedstawiciele oficjalnych delegacji
Przedstawiciele oficjalnych delegacji Paweł Adamiak
Zakończyły się oficjalne uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W ostatnich przemówieniach niejednokrotnie podkreślano okrucieństwa wojny. Na Westerplatte oddano hołd tym, którzy zginęli.

Ostatnia część dzisiejszych uroczystości rozpoczęła się od powitania szefów delegacji zagranicznych przez premiera Donalda Tuska. Premier uścisnął ręce dygnitarzom z 20 państw, których przedstawiciele przybyli na Westerplatte. Wśród nich była kanclerz Niemiec Angela Merkel, Władimir Putin, z którym Tusk już wcześniej się spotkał oraz premier Ukrainy Julia Tymoszenko.

Nieobecny na Westerplatte był prezydent USA Barack Obama. Skierował on jednak na ręce szefa naszego MSZ list do polskich władz. - „Pierwszy września 1939 roku był czarnym dniem w historii. Wydarzenia, które zapoczątkował przyniosły Polsce i innym krajom Europy lata tyranii i rozpaczy. Ale jak zawsze w trudnych momentach swej bogatej historii, Polacy podjęli walkę w obronie wolności i ojczyzny. Wraz z całym światem wspominamy dzisiaj ich odwagę i poświęcenie, dajemy świadectwo odwadze i poświęceniu tych, którzy stawiali opór ciemiężcy” - napisał prezydent USA.

Kwiaty i znicze

Po oficjalnym powitaniu wszystkie delegacje skierowały się na Cmentarz Obrońców Westerplatte, gdzie zapalone zostały symboliczne znicze oraz złożone wiązanki kwiatów.

Po złożeniu kwiatów zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia pierwszej wystawy przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej pt. „Westerplatte: kurort - bastion - symbol”.

Wystąpienia, wystąpienia

Ostatnią częścią uroczystości były okolicznościowe wystąpienia władz naszego kraju oraz przedstawicieli zaproszonych gości. W swoim przemówieniu prezydent RP Lech Kaczyński nawiązał do I wojny światowej i porządku, jaki nastąpił po jego zakończeniu. - Porządek wersalski to była pierwsza próba odbudowania pokoju - powiedział Lech Kaczyński. Dodał też, że II wojna światowa w dalszym ciągu wymaga refleksji, bo w Polsce życie straciło około 5 mln 500 tys. obywateli, narodowości polskiej i żydowskiej.

Podczas uroczystości głos zabrała również szefowa niemieckiego rządu federalnego - Angela Merkel. - Pochylam głowę przed ofiarami wojny. Naszym zadaniem jest przyjęcie odpowiedzialności za to co się stało. Tu na Westerplatte wspominam los Polaków, którzy cierpieli przez okupację niemiecką, wspominam straszną zagładę Żydów oraz wszystkich, którzy zginęli straszną śmiercią w niemieckich obozach zagłady i miliony, które zginęły w walce przeciw okupacji faszystowskich Niemiec - mówi pani kanclerz.

O okrucieństwach wojny mówił też przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek - Jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego chcę mocno powiedzieć: Nie zapomnimy. I nie pozwolimy zapomnieć. Pamięci historycznej nie można schować do szuflady w zakurzonym muzeum. Bo to pamięć ważna i tragiczna. Pamięć o 60 milionach ofiar wojny. Niech wyrządzone krzywdy, niech rozsiane po świecie cmentarze będą dla nas wspólnotą pamięci i ostrzeżeniem dla wszystkich rządzących, ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń.

Po zakończeniu obchodów delegacje zagraniczne rozjechały się do swoich państw.

Czytaj także: Putin powinien uklęknąć i przeprosić za współpracę Sowietów z Hitlerem na Polskatimes.pl

Współautor artykułu:

  • Paweł Adamiak
od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto