Facebook Google+ Twitter

Oficjalne otwarcie radioteleskopu ALMA

Astronomowie oficjalnie otworzyli największy radioteleskop na świecie, ceremonie otwarcia uświetnił prezydent Chile na którym terytorium znajduję się instrument

Radioteleskop ALMA na tle Galaktyki i Obłoków Magellana / Fot. ESO/C. MalinAstronomowie przypominają średniowiecznych pustelników, umieszczając swoje instrumenty badawcze w miejscach nie dotkniętych cywilizacją, szczególnie upodobali sobie pustynie położone w górach. Na położonym 5100 m n.p.m. płaskowyżu Chajnantor w Chile otwarto oficjalnie najbardziej zaawansowany radioteleskop na świecie.

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA co znaczy po hiszpańsku dusza) jest największym interferometrem czyli układem radioteleskopów, przypominających nasze anteny satelitarne. Wybudowany we współpracy ESA (Europejskie Obserwatorium Południowe) oraz USA, Kanady i Japonii, ma na celu najprecyzyjniejsze badanie obiektów astronomicznych i początku Wszechświata.

Zanim zaczęto budować obserwatorium, uczeni przez 10 lat poszukiwali terenu na Ziemi o klimacie pustynnym i wysokogórskim by instrumenty mogły rejestrować promieniowanie podczerwone i mikrofalowe. Wysokogórskie położenie powoduje, że inżynierowie pracując na płaskowyżu mają na sobie butle z tlenem. Mogą przebywać na płaskowyżu 8 godzin, pracują przez 8 tygodni a przez 6 odpoczywają.

Jak podaje Independent instrument składa się z 66 anten (54 o średnicy 12m i 12 siedmiometrowych), każda z nich waży100 ton i ma wielkość domu jednorodzinnego. Wybudowanie jednej to koszt 6 milionów USD. Cały układ z wraz z budynkami obsługi ma kosztować 1,4 miliarda USD.

Mimo, że oficjalne otwarcie odbyło się 13 marca przyrząd działał już wcześniej i może się poszczycić sporymi osiągnięciami. Pierwszym z nich jest odkrycie w otoczce wokół młodej gwiazdy IRAS 16293-2422 podobnej do Słońca aldehydu glikolowego, prostego cukru który buduje strukturą RNA. W otoczeniu tego obiektu znaleziono również ślady etanolu, glikolu etylenowego, mrówczanu metylu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.