Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14163 miejsce

Oficjalnie: LOT otrzymał od ministerstwa 400 milionów złotych

Ministerstwo Skarbu Państwa potwierdziło, że LOT otrzymał 400 milionów złotych pomocy. O tym, że ministerstwo przekazało taką kwotę polskiemu przewoźnikowi informowaliśmy już 21 grudnia 2012 roku.

LOT otrzymał 400 milionów złotych / Fot. Nelson Correia / Wikimedia CommonsNa konta Polskich Linii Lotniczych LOT trafiło 400 milionów złotych. Tę informację potwierdziło dziś Ministerstwo Skarbu. O tym, że doszło do przelewu pisaliśmy już w grudniu. Wtedy ministerstwo nie chciało wydać żadnego oficjalnego komunikatu. Dziś ograniczyło się tylko do lakonicznej informacji przesłanej drogą elektroniczną przez biuro prasowe ministerstwa. "20 grudnia 2012 roku została udzielona spółce PLL LOT pomoc publiczna na ratowanie w formie pożyczki i wypłacona w kwocie 400 mln zł" - pisze w nim Katarzyna Kozłowska, rzecznik prasowy ministerstwa.

Decyzja o przyznaniu w tak szybkim tempie pomocy, świadczyć może o bardzo trudnej sytuacji firmy. Jeszcze kilka dni przed przekazaniem pieniędzy na konto LOT-u, minister Mikołaj Budzanowski zapewniał, że bez decyzji Komisji Europejskiej i jasnych planów restrukturyzacji, nie podejmie żadnych decyzji o pomocy publicznej. Swoją opinię o zasadności pomocy miał wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Cały proces miał potrwać kilka tygodni. Taki czas oczekiwania oznaczałby jednak dla polskiego przewoźnika koniec.

Co na całą sytuację publicznej pomocy Komisja Europejska? Trudno powiedzieć, ponieważ oficjalnie o pomocy polskiego ministerstwa dla LOT-u nic nie wie.

Nieoficjalnie: LOT dostał 400 milionów

O trudnej sytuacji finansowej spółki mówi się od kilku tygodni. Minister Mikołaj Budzanowski o problemach LOT-u oficjalnie wiedział już od połowy października. To wtedy na linii ministerstwo skarbu - LOT trwała intensywna wymiana korespondencji. Opinia publiczna o wszystkim dowiedziała w grudniu. Media podały informację, że LOT wystąpił z prośba o pomoc publiczną.

Na początku polski przewoźnik chciał, aby przelać mu na konto 400 milionów złotych do końca roku. Docelowo miał to być ponad miliard złotych. Z powodu zawirowań w spółce i złej kondycji finansowej, stanowisko prezesa stracił Marcin Piróg. Budzanowski miał mu za złe, że koloryzował sytuację w firmie. LOT zakończy rok ze stratą 220 milionów złotych, choć jeszcze kilka miesięcy temu Piróg zapewniał o tym, że spółka uzyska na koniec 2012 roku zysk.

Rok 2012, pomimo zapewnień ze strony spółki LOT, zamiast z zyskiem zakończy się z ok. 220-milionową stratą. W 2011 roku spółka odnotowała straty w wysokości 145,5 miliona złotych. W 2010 straty wyniosły 163,1 mln.

Przekazane 400 milionów pójdzie na uregulowanie zobowiązań finansowych spółki.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dlaczego tak mało...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nareszcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.