Facebook Google+ Twitter

Ogień niepodległości. Harcerska wyprawa z Ukrainy

Od dwunastu lat zgierscy harcerze w przeddzień Święta Niepodległości przywożą rowerami do Polski ogień z Kostiuchnówki na Ukrainie. 11 listopada zapłonie on na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Tegoroczna wyprawa harcerzy z Hufca ZHP Zgierz rozpoczęła się już 3 listopada. Wyjechali rowerami na Ukrainę do Kostiuchnówki w okręgu wołyńskim. W tym historycznym miejscu w lipcu 1916 roku Legiony marszałka Józefa Piłsudskiego stoczyły strategiczną bitwę. Harcerze pobrali już ogień z mogił legionistów na cmentarzu w Polskim Lasku i rowerowa sztafeta wyruszyła w drogę powrotną.

Zgierscy harcerze od dwunastu lat w ten nietypowy sposób, wioząc ogień niepodległości, włączają się w obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapalony płomień – zdaniem organizatorów harcerskiej wyprawy – przypomina drogę Legionów Piłsudskiego do wolnej Polski: z krakowskich Oleandrów na ziemię kielecką; przez pola bitew pod Laskami, pod Krzywopłotami, Uliną i Kostiuchnówką.

Dla młodych harcerzy wiozących ogień pokonanie łącznie 700 kilometrów w listopadowej pogodzie to wyczyn, a równocześnie niecodzienna i niezapomniana przygoda, a także wspaniała lekcja patriotyzmu.Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.