Facebook Google+ Twitter

Ogień Niepodległości jedzie do Polski

Już po raz trzynasty harcerska sztafeta po „Ogień Niepodległości” wyruszyła z Kostiuchnówki na Ukrainie wioząc ogień pobrany na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku.

 / Fot. Materiał ZHPOd 2000 roku harcerze z hufca ZHP Zgierz organizują rowerową sztafetę po Ogień Niepodległości. Wczoraj na cmentarzu legionistów Piłsudskiego w Polskim Lasku pod Kostiuchnówką na Ukrainie odbyła się uroczystości z udziałem lokalnych władz, duchownych, okolicznych mieszkańców, oraz młodzieży i władz z Polski, podczas której uczestnicy sztafety pobierali ogień z mogiły i wyruszyli z nim na rowerach w trasę do Polski. Sztafeta po Ogień Niepodległości ma na celu zachowanie pamięci o Czynie Zbrojnym Legionów i oddanie czci wszystkim poległym na ziemi Wołyńskiej.

Inspiracją do zorganizowania sztafety po Ogień Niepodległości była opowieść o tym, jak to młodzi Polacy biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Tam, na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku zapalali ogień i nieśli go do Krakowa.

Od trzynastu lat w listopadzie sztafeta rowerowa z Hufca ZHP Zgierz przywozi Ogień Niepodległości do Warszawy. Podczas capstrzyku przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze przekazują ogień harcerzom z całej Polski, a 11 listopada, podczas głównych uroczystości składają ogień na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 / Fot. Materiał ZHPZgodnie z harmonogramem dzisiaj sztafeta dotrze do Lublina. Tam po Mszy świętej w kościele Wniebowzięcia NMP nastąpi uroczystość złożenia „Ognia Niepodległości” pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego na placu Litewskim. Jutro ogień dotrze do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Na niedzielny wieczór zaplanowano Capstrzyk Wojskowy pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego, podczas którego ogień zostanie przekazany na ręce Ministra Obrony Narodowej. Zaś w poniedziałek uczestnicy sztafety wezmą udział w centralnych obchodach Święta Niepodległości i złożą „Ogień Niepodległości” na płycie grobu Nieznanego Żołnierza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zobacz fotorelację ze sztafety z Ogniem Niepodległości: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejmy nadzieje, że bojówki lewicowe przeciwne Polskiej Niepodległości nie napadną na harcerzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.