Facebook Google+ Twitter

Ogień pamięci zapłonął na Kopcu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej zapłonął ogień pamięci. Rozświetli on stolicę przez 63 dni, dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Na uroczystości pojawiło się wiele osób z różnych środowisk. Wszyscy mieli jeden cel: oddać hołd powstańcom.

Kopiec Powstania Warszawskiego czy też Kopiec Czerniakowski to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Ma on wysokość około 120 metrów i jest usypany z gruzów stolicy. Nie trudno dostrzec wystające spod ziemi cegły, kamienie, a nawet fragmenty ścian domów. Pomysłodawcą kopca był architekt Stanisław Gruszczyński. Jego marzeniem było stworzenie miejsca, które stałoby się warszawskim panteonem (zapewne oprócz gruzu, we wnętrzu kopca znajdują się szczątki powstańców). Swój cel Stanisław Gruszczyński zrealizował w latach 1946-1950. Na szczycie znajduje się również Znak Polski Walczącej.

 / Fot. Rafał Podlasiński/Creative Commons 3.0Niestety, przez wiele lat, miejsce to nie było otoczone odpowiednią opieką. Dopiero w 2004 roku uporządkowano szczyt kopca oraz zamontowano schody umożliwiające wejście od ulicy Bartyckiej. Dodatkowo uchwałą Rady Miasta z 24 marca 2004 zmieniono nazwę z Kopca Czerniakowskiego na Kopiec Powstania Warszawskiego. Zgodnie z tradycją, co roku 1 sierpnia o godzinie 21 na kopiec przybywa sztafeta, niosąca pochodnię z ogniem z Grobu Nieznanego Żołnierza i na szczycie zostaje zapalony znicz, a następnie ognisko. Nie inaczej było i w tym roku.

- To wspaniałe wydarzenie. Jestem tutaj już któryś raz. Mój dziadek walczył w powstaniu o wolność stolicy i całego kraju. Myślę, że moja obecność tutaj, to najlepsza forma upamiętnienia jego pamięci - mówi Wiadomościom24.pl pan Sławomir.

Czytaj także: "Dzień Pamięci Warszawy". Uroczysta sesja Rady Miasta

Symbolicznego światła przez 63 dni, będą pilnować przedstawiciele Straży Miejskiej oraz harcerze, dla których jest to zaszczytna służba.

Oprócz liczne zgromadzonych kombatantów i warszawiaków, nie zabrakło także najwyższych przedstawicieli władz miasta.

 / Fot. Wistula/Creative Commons 3.0- Przywołujemy tu pamięć wszystkich powstańczych zgrupowań i oddziałów, tych młodych dziewcząt i chłopców, ich dowódców i warszawiaków pomagającym powstańcom. Mimo widma klęski, byli konsekwentni do końca, tak jak śpiewali w piosence „pójdziemy w bój, na każdy rozkaz twój stolico, damy krew" – powiedziała podczas przemówienia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj również: 67. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Było warto?

A jak uroczystość odebrali uczestnicy walk sprzed ponad pół wieku?

- Wzruszenie odbiera mi mowę. Każdego roku przypominam sobie sceny walki, krew niewinnych wylewaną za nadzieję wolności i to nie tylko Warszawy, ale przede wszystkim całej Polski - komentuje uczestnik Powstania Warszawskiego, pan Józef.

- Ci, którzy walczyli, chcieliby, abyśmy w tym jakże ważnym dniu, tutaj byli - dodaje Pani Zofia.

Na Kopcu Powstania Warszawskiego nie zabrakło także bardzo młodych ludzi. Co oni sądzą o powstaniu i jego uroczystych obchodach?

Kopiec Powstania Warszawskiego / Fot. Wistula/Creative Commons 3.0- Powstanie Warszawskie było wspaniałym pokazem waleczności i umiłowania wolności przez Polaków. Powinniśmy być dumni, że jesteśmy potomkami tych, którzy tutaj walczyli. Nie powinniśmy zmniejszać roli tego zrywu narodowowyzwoleńczego - powiedział Wiadomościom24.pl Mariusz, tegoroczny maturzysta.

- To, że warszawiacy pamiętają o powstaniu, to nie przypadek. Jestem przekonana, że pamięć o bohaterach stolicy z 1944 roku nigdy nie zaginie - dodaje Ania, studentka Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj też: Powstanie Warszawskie. Przejdź po jego śladach. Mapa

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

antypis
  • antypis
  • 02.08.2011 23:11

W związku z chamskim zachowaniem piso bolszewickiej chołoty wzywam wszystkich których brzydzi takie zachowanie o wygwizdywanie oraz wybuczanie wystąpień polityków PiS .Zblizają się wybory więc okazji będzie dużo. Najbliższa okazja 10 sierpnia . Zbieramy się z trąbkami gwizdkami itp przed Pałacem Prezydenckim o godz 7,00 . Przyjdź lub poinformuj swoich znajomych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.