Facebook Google+ Twitter

Ogłaszam początek V Rzeczpospolitej

W IV RP nie ma dla mnie miejsca, czyli dywagacje na temat obecnych rządzących. Luźny wyraz sprzeciwu przyszłego "wykształciucha".

"Kaczyzm" to fakt

Nigdy nie wierzyłem w ideę IV Rzeczypospolitej. Tzn. ujmę to tak – opowiadam się za moralnością, przejrzystością, prawem, sprawiedliwością. Ale nie za Prawem i Sprawiedliwością. Stanisław Janecki (związany z tygodnikiem “Wprost”) miał rację. Po prostu “kaczyzm” (to jemu przypisuje się wymyślenie tego terminu). Chyba każdy wie o co chodzi. A chodzi o rządy “jedynej słusznej partii”. Takie odnoszę wrażenie po orędziu do narodu, wygłoszonego przez premiera Jarosława Kaczyńskiego. Z tego samego wystąpienia dowiedziałem się również, że jest to najlepszy rok od 17 lat! Gdzie ja żyję, że tego nie zauważyłem? Zwracam honor!

Ciekawie też było...

Przyznam jednak, że jest to zdecydowanie jeden z ciekawszych okresów, które dano mi przeżyć. Zobaczyłem jak faworyt przegrywa, jak partia daleka od moich poglądów odnosi zwycięstwo. Później przyszła pora na egzotyczną koalicję, kolejne tąpnięcia i wielki krach. 26 września rolę główną w polskiej polityce dostaje posłanka Renata Beger. Albo inaczej – sama obsadza się w tej roli. “Taśmy prawdy” obiły się szerokim echem w polskich mediach. Dane mi było zobaczyć jak wygląda polityka “od kuchni”. W końcu tak próbuje to tłumaczyć Prawo i Sprawiedliwość. Oferta ciepłej posadki, załatwienie kilku ciążących spraw... O targach politycznych jako takie pojęcie miałem, pewnie jak większość, ale pierwszy raz zobaczyłem to na własne oczy. Przyznam, że wrażenie było piorunujące. Nie dlatego, że daleko mi do PiS-u i liczyłem na coś w tym stylu, ale dlatego, że wreszcie potwierdziły się moje przypuszczenia. Miała być “moralna odnowa”, a jest to samo co zawsze. W końcu od wieków tak załatwia się swoje sprawy w Polsce – przynajmniej tak wnioskuje po jakże wyczerpujących wyjaśnieniach ze strony zainteresowanej partii.

Obywatel IV Rzeczypospolitej

Bardzo rozbawiło mnie zdjęcie, które niedawno znalazłem w sieci. Na obrazku widnieje gwiazda ostatnich dni Adam Lipiński, a pod nim jakże znaczący podpis “Obywatel IV Rzeczypospolitej”. Chyba tak to właśnie wygląda. Miało być pięknie, uczciwie, a wyszedł jeden wielki burdel i chaos.

Jestem osobą młodą, to prawda. Ale czy młodość przesłania trzeźwe spojrzenie na świat? Nie sądzę. Jak mam odebrać to głośne wydarzenie? Rozpływać się w miłości do własnej ojczyzny, czy może pakować manatki i już teraz zamawiać bilet na lot do np. Irlandii? Jestem totalnie zmieszany, zniesmaczony i coraz dalej jest mi do bycia Polakiem według kryteriów Prawa i Sprawiedliwości. Momentami czuję się jak opozycjonista. Ukryty gdzieś głęboko, bojący się o przyszłość. Jedyne co mnie ratuje to wolność słowa (w którą mimo wszystko nadal wierzę). Tak, cieszę się, że mogę wyrazić swoje niezadowolenie chociażby w takiej formie.

Na łeb, na szyję

Ostatnie sondaże mówią o tym, że większość rodaków jest za rozwiązaniem Sejmu. W tym się zgadzamy. Kolejne mówią o tym, że PiS-owi spada poparcie. No, niech będzie. Ubolewam jednak nad tym, że sprawa nie jest taka prosta. Rządząca partia zdaje sobie sprawę, że jej wizerunek został mocno nadszarpnięty i chyba prędko steru nie odda. Tak bardzo chcieli naprawiać Polskę, tak dużo obiecywali... Tylko, że w tym momencie nie jestem pewien czy zrobili cokolwiek dobrego przez ostatnie 12 miesięcy. A popsuli wiele. Zarówno jeśli chodzi o sprawy wewnętrzne, jak i o wizerunek naszego kraju na zewnątrz.

Tutaj rządzi Roman

Ważną sprawą są również protesty uliczne organizowane przez uczniów. O ile przedtem grupa ta nie była zbyt aktywna i daleko im było do polityki, tak teraz nieco się ożywili. Szkoda tylko, że wszystko to dzieje się za sprawą Romana Giertycha. Jak widać, tylko negatywne emocje potrafią nas zmotywować. Nie popieram wdzierania się tam gdzie nie trzeba i nie wolno, ale jestem za tym, by pokazać w sposób pokojowy swoje niezadowolenie. No bo jak przejść obojętnie obok tego, co szykuje uczniom minister? Jednym ruchem chce zmienić całe zasady matur i wprowadzać je już teraz? A później kiedy komuś podwinie się noga, dawać świadectwo dojrzałości w prezencie? A na deser wywalić Gombrowicza z listy lektur obowiązkowych, na to miejsce wprowadzając dzieła Jana Pawła II? No tak. Pan minister próbuje nas umoralniać w każdy możliwy sposób, a sam zachowuje się wręcz przeciwnie wymyślając chociażby ową “amnestię maturalną”.

IV RP według przyszłego "wykształciucha"

Rząd “IV RP” jest po prostu niekonsekwentny. Mówi jedno, robi drugie. A jak już coś ogłosi i wprowadzi, to dziwnym trafem spotyka się to ze sprzeciwem społeczeństwa. Kryptokomuna, lumpenliberalizm, łże-elita, układy, stoliki... Aż boję się kończyć studia, bo jeszcze ktoś nazwie mnie “wykształciuchem”. Tak, znalazłem! PiS świetnie oddziałuje na język polski, tworząc coraz to ciekawsze slogany. Szkoda, że tylko tyle.

Można się ze mną nie zgadzać, można to wyśmiać. Można nawet uznać, że bredzę “bom młody i głupi”, ale jaki koń jest – każdy widzi. A ja widzę to właśnie tak. Jeśli tak wygląda IV RP, to opowiadam się zdecydowanie za kolejną. Z tego chyba nic już nie wyciosamy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Patryku, ja nie napisałem, że masz nie myśleć, nie pisać, nie mieć własnego zdania, tylko zanim się coś napisze, wypadałoby to trochę sprawdzić. Czy to jest tak jak myślisz, czy tylko trawisz podaną tobie "papkę" przez manipulatorów. Jak na razie nie zabardzo potrafisz odróżnić manipulacji od prawdy. Myśl, bo myślenie nie boli, tylko myśl sam a nie traw podanej ci "papki"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli co? Nie myśleć, nie mieć własnego zdania, a broń Boże go nie ujawniać? Jestem zwolennikiem jasnego wyrażania siebie i swojego światopoglądu. Czy ja coś udowadniam? No... Jeśli już, to jedynie wyjaśniam o co mi dokładnie chodzi. Nic więcej. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jarosław Kaczyński chce zrobić w Polsce rewolucję, wprawdzie nie krwawą, ale chce. I ja się zgadzam, że ta rewolucja jest w Polsce potrzebna, bo rozbicie konstrukcji politycznej, której zwornikiem był Aleksander Kwaśniewski, jest rzeczą bardzo trudną i spotyka się z morderczym oporem" - jest to rozsądna wypowiedź jednego z profesorów, a nie "bełkot" młodego człowieka, który próbuje udowodnić, że 2+2=5:-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

No akurat IV RP wymyślił poseł Śpiewak (PO), a z tą aktywnością uczniów, to bym nie przesadzał (nawet ci, którzy demonstrują w znacznej części nie bardzo wiedzą, o co im chodzi :) ). Z tym, czego chce większość, to też jest sprawa dyskusyjna, bo wiadomo, że większość nie jest za PiS-em. Zatem logiczne, że większość zazwyczaj jest za tym, co jest niekorzystne dla PiS-u. No i "wykształciuchy" to też nie jest twór Ludwika Dorna. Ale odnowa faktycznie miała być, a nie ma. Z różnych powodów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lumpenliberał, łże-elita, wykształciuch. Te pejoratywne określenia wymyślone przez PiS dla określenia tych, co są dla partia braci Kaczyńskich "błe" i "fuj", stały się dla mnie przedmiotem pożądania.
Jakże ja bym chciał, by ktoś mnie zaliczył do lmpenliberałów, wyzwał od wykształciuchów, zaliczył do łże-elit obok Zolla, Kuronia, a może ktoś zasugeruje, że mam dziadków w KPP... Uuuch! Marzenie. Kuroń, Miłosz, KOR-owcy i JA! :)
Wolę być lumpenliberałem, łże-elitą i wykształciuchem, niż wszechpolakiem, zwolennikiem Polski solidarnej, solidarystą, miłośnikiem IV RP, człowiekiem moralnym wg PiSowskich kanonów moralności, którym patronują Kurski, Lipiński i Kaczyński Brothers.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ostatnie sondaże mówią o tym, że większość rodaków jest za rozwiązaniem Sejmu." --- Jeśli ktoś dobrze popyta, to się okaże, że wiekszość rodaków jest za... wywiezieniem Sejmu i wszystkich naszych dotychczasowych polityków gdzieś na wyspę na Pacyfiku (jak najdalej od Polski, Europy i... suchego lądu, z dala od piachu, bo mogłoby go.. zabraknąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.09.2006 16:06

Chwila! Zaraz! Prrr! Konstytucję nam zmienili? Nie. Więc po co od razu V RP? Ja może i jestem zapóźniona, ale przenoszenie nas w kolejną odsłonę dramatu pt. "Rzeczpospolita Polska" to pewne nadużycie. Zwłaszcza, że akt III jeszcze się nie zakończył. (A poza tym to bardzo podoba mi się tekst :-) )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.