Facebook Google+ Twitter

Ogłoszenia parafialne, czyli co redaktor obywatelski wiedzieć powinien

"Wirtualna redakcja" Wiadomości24.pl z tygodnia na tydzień powiększa się. Do redaktorów będących na dyżurze dołączają także dziennikarze obywatelscy. Przygotowaliśmy obywatelską odezwę, która ułatwi Wam pracę.

Łukasz i Tomek na dyżurze / Fot. scereen- Łukasz?
- Coś dorzucasz z "papiszcza"?
- Sport?
- Na co?
- Na hitową depeszę?
- A nie nic...
- Nie mam nic ciekawego?
- Ok
- Na razie nie

To fragment rozmowy na czacie obywatelskim. Właśnie w tym miejscu "wirtualnie" spotyka się redakcja z dziennikarzami obywatelskimi, którzy chcą redagować Wiadomości24.pl. Dla wszystkich, którzy chcą w przyszłości przyłączyć się do wspólnej pracy przygotowaliśmy zestaw porad dla "dyżurnego obywatelskiego".

Informujemy się co robimy...

Dobry przepływ informacji to zasada numer jeden pracy w każdej redakcji. W praktyce wygląda to tak, że jeśli chcesz dodać depeszę czy zmienić fotogalerię poinformuj tym redaktora dyżurnego. Zasada działa również w drugą stronę. Redaktor powinien na czacie obywatelskim wpisać, czym aktualnie się zajmuje.

Jesteś najlepiej poinformowaną osobą

Jeśli redaktor powierzy Ci np. kontrolę nad depeszami ze świata, na temat bieżących wydarzeń powinieneś wiedzieć wszystko. Słuchaj radia, przeglądaj inne serwisy informacyjne i informuj o ważnych wydarzeniach, których jeszcze nie mamy (a mieć powinniśmy). Teraz to Ty jesteś najlepiej poinformowaną osobą w redakcji, przynajmniej w dziedzinie jakąś przejąłeś na jakiś czas.

Idę coś zjeść...

...i nie będzie mnie przy komputerze przez 30 minut. Daj znać na czacie. Ktoś innych chwilowo zajmie się tą działką. Dzięki temu nie przegapimy ważnego wydarzenia. Jeśli wrócisz, odezwij się.

Depesze agencyjne - instrukcja obsługi?

To zmora każdego redaktora. Spróbujmy krok po kroku przebrnąć przez PAP. Zaczynamy od obróbki "technicznej". Wyrzucamy wszystkie dopiski "powiedział PAP", "jak dowiedział się PAP", "powiedział w czwartek PAP na na konferencji prasowej", wstępy do depesz typu "KRAJ/WARSZAWA" oraz podpisu 'krk/opr. n". Chyba, że Polska Agnacja Prasowa nadała naprawdę unikalnego newsa i w depeszy warto to zaznaczyć. Usuwamy także informacje, określające czas i miejsce, którym wypowiada się dana osoba (ale tylko pod warunkiem, że nie jest istotne gdzie coś zostało powiedziane). Na przykład ze dania: "w niedzielę wieczorem na konferencji prasowej zorganizowanej w Brześciu podczas obchodów Dnia Komara, Roman Giertych powiedział..." bez problemu możemy wyciąć następujące informacje: "w niedzielę wieczorem", "na konferencji prasowej", "Brześciu podczas obchodów Dnia Komara". Po zredagowaniu zostaje "powiedział Roman Giertych". Natomiast możemy zostawić informację, że spotkanie Kaczyńskiego z Putinem odbyło się w Moskwie.

Polska Agencja Prasowa podwójnie akcentuje czyjąś wypowiedź: daje cudzysłów i myślnik. My staramy się nie stosować przerostu formy nad treścią. Wypowiedź zaczynami i kończymy od długiego myślnika. I najważniejsze! Każdą depeszę przepuszczamy przez słownik. Niestety w depeszach agencji trafiają się fatalne błędy.

Urzędniczy styl nie dla czytelników

Depeszą PAP podaną "saute" internauta przestanie czytać po dwóch pierwszych zdaniach. Co zrobić, aby ją jednak przeczytał? Zredagować (często napisać od początku) tak, aby każde zdanie było dla niego zrozumiałe. I tu ujawnia się właśnie talent do redagowania: napisz to samo, ale innymi słowami. W pierwszej kolejności zmieniamy tytuł i zajawkę. Dalej pracujemy nad treścią. Można zmieniać kolejność akapitów, dodawać śródtytuły, skracać wypowiedzi, łączyć akapity. A wszystko po to, aby depesza przypominała tekst, zamiast pisma do urzędu.

Jak wpisujemy tagi?

To od ich prawidłowego wpisania zależy zawartość rubryki „Warto przeczytać”, która wyświetla inne ciekawe teksty. Jak wpisywać Tagi? Najważniejsze jest pierwsze słowo, które wpiszemy w polu Tag. Zanim je wpiszesz zastanów się jakie teksty mają się znaleźć w „Warto przeczytać”.

Przykład:
Tekst o tym, że prof. Jan Miodek współpracował z SB.
Tagi: Jan Miodek,SB,współpraca
Warto przeczytać:
Jaz Mazoch miał wypadek

System połączył teksty według pierwszych Tagów. Aby teksty, które warto przeczytać dotyczyły Jana Miodka, pierwszy Tag musi być: Miodek

Zapraszamy na obywatelski dyżur!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.04.2007 00:33

Artykuł "wisi" na blogu już ponad 30 godzin, ale nikt nie raczył poprawić literówki w tytule "Ogłoszenia parafialne, czyli co redaktor obywatelskie wiedzieć powinien".

Gdzie jak gdzie, ale wypadałoby, żeby przynajmniej w tytule wszystko grało...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.