Facebook Google+ Twitter

Ogniwa łączące inwestorów z podwykonawcami

"Pracujący na budowie autostrady A1 podwykonawcy nadal nie otrzymali pieniędzy od Alpine Bau, z którą to firmą GDDKiA zerwała z końcem ubiegłego roku umowę.”

 / Fot. w24"Poszukuję chętnych firm z branży budownictwa drogowego oraz transportu materiałów sypkich do nawiązania współpracy przy budowie autostrady a1 lub a2."

"Pracujący na budowie autostrady A1 podwykonawcy nadal nie otrzymali pieniędzy od Alpine Bau, z którą to firmą GDDKiA zerwała z końcem ubiegłego roku umowę.”

Pierwszy cudzysłów zawiera anons z forum Grupy "Drogi - budowa, projektowanie, nadzór". Drugi pochodzi z artykułu "Podwykonawcy na budowie A1 czekają na wypłaty".

No i cały w tym szkopuł. Z tego co wiem to bardzo często zdarza się, że głównym wykonawcą jest firma zajmująca dwa pokoiki i zatrudniająca trzy osoby - prezesa, sekretarkę i księgową, czasem załoga firmy jest poszerzona o radę nadzorczą. Takie firmy zgłaszają swój udział w przetargach na realizację dużych inwestycji – organizowanych przeważnie przez instytucje państwowe czy samorządowe. Oczywiście same nie mają żadnego sprzętu, ani mocy przerobowych do kompleksowego wykonawstwa przedsięwzięcia. Wykonawstwo zlecają tzw. podwykonawcom. Dobrze jest jeśli pomiędzy podwykonawcami, a Inwestorem jest jedno ogniwo pośredniczące. Zdarza się, że „generalny” wykonawca zleca wykonawstwo innej spółce, która na swoim wyposażeniu ma trochę sprzętu i paru pracowników fizycznych - pro forma.

Załogi takich „ogniw łączących” Inwestora z podwykonawcami, bezpośrednio stojącymi na „placu boju” pochłaniają część pieniędzy, przeznaczonych na realizację inwestycji, nie wykonując – poza przekładaniem papierów – żadnej roboty na placu budowy. Często też zdarza się, że takie firmy pośredniczące doprowadzają swoją firmę do upadłości i podwykonawcy zostają sami ze swoimi kosztami zaangażowanymi w realizację inwestycji, bez żadnej pomocy. Często, też kończy się to dla nich bankructwem, utratą dorobku życiowego, jak również – coraz częściej – utratą zdrowia, albo i życia.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panie Wojciechu! Pan zawsze znajdzie uzasadnienie i usprawiedliwienie, na niepoprawności stanu prawnego. Czy to trudno sobie wyobrazić, że zostawienie uchylonej furtki skusi złodzieja? Tak samo jest i z naszym prawem. Istnieje możliwość krętactwa, to ludzie z niej korzystają. Gdyby Pan znał proceder, jaki uprawiają cwaniacy, to by Pan nie gadał głupstw. Dlaczego to syndyk sprzedaje "masę upadłościową", za bezcen? I kto ją kupuje? Dlaczego to pieniędzy pozyskanych z tej masy, nigdy nie starcza dla podwykonawców. Czy Pan wie w jakich bogactwach żyją - nie kto inny, jak - syndycy? Niewiele się bym pomylił, gdybym powiedział - głośno to, co mówi się powszechnie po cichu - że światem rządzi kurwa i złodziej. Skąd niby wziął się kryzys - przecież nie tylko europejski - z uczciwego zarządzania, czy z gospodarczego manipulowania i giełdą pogrywania? Mający podejście takie jak Pan, też do tego wszystkiego swój paluszek dokładają. Pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia, czy robią to z wyrachowania, czy z naiwności?

Komentarz został ukrytyrozwiń

oszustwa i przekręty zdarzają się wszędzie na świecie. Lecz prawo jest prawem. Podwykonawca ma prawo domagać sie zapłaty od Generalnego Wykonawcy, lecz nie od Państwa (czyli od wszystkich obywateli, w tym mnie i p.Tadeusza.) Takie są reguły ryzyka biznesowego. Swego czasu jedna z firm, w której pracowałem potrafiła zrezygnować z niby intratnego podwykonawstwa, bo jego reguły i ryzyko były zabójcze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrek!
Ja sobie wiele obiecywałem. Ile się napracowałem, aby wejść na rynek, to tylko ja o tym wiem. I co? Zgnoili mnie, doszczętnie. Moje wyroby są zabudowane na budynkach. Budynki są użytkowane. Ktoś pobiera od lokatorów czynsz. A ja z tego "szczęścia", o mało co nie "kopnąłem w kalendarz". Ledwie się wylizałem. Ale już nie mogłem pracować. Musiałem odejść na rentę. Czy to tak trudno sobie wyobrazić, że takich delikwentów, jak ja w Polsce jest wielu. I czy każdemu dopisało szczęście, aby przeżyć - niezawinione - utracenie dorobku? I sam zobacz. Kogo taki stan interesuje? Ilu jest takich, którzy się takiemu stanowi przeciwstawiają, z takim stanem się nie godzą, ilu demonstruje swój sprzeciw? A ludzie dzierżący władzę aplikują pospólstwu wzrost - ale -podatków, wzrost - ale - wieku emerytalnego i coś tam przy becikach. I na domiar tego wszystkiego - ci ludzie leczą kryzys gospodarczy w Europie. Czy któryś z nich zastanowił się, jakie są przyczyny tego kryzysu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadziu, jakbyś się dopiero teraz urodził. Przecież to są specjalnie wprowadzone procedury prawne do uprawiania zorganizowanego rozboju! Chodzi o to, żeby jak najwięcej rozkraść unijnego kapitału. Jak się "źródełko" wyczerpie, to dopiero wtedy życie zmusi do wprowadzenia zdrowych przepisów. Obawiam się, że będzie: "Musztarda po obiedzie."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzkie zachowania

Ludziom widać od samego zarania
Do buntowania bliżej, niż do kształtowania.
Przestrzeni w której człowiek się obraca.
Bo kształtowanie to żmudna i ciężka praca.
Buntowanie łatwiej człekowi przychodzi,
Bo ono z gwałtu i wezbrania emocji się rodzi.
Jak nad kształtowaniem nie popracujemy,
Przyczyn do buntu się nie pozbędziemy.
Buntów – nieszczęścia i terror, są owocami.
One do życia nic nie wnoszą, poza szkodami.
Kto wiatr sieje, burzę zbiera – powiadają.
Ale przestrogi, ludzi od złego nie odciągają.
Autor: Tadeusz Śledziewski

DOBRA – WOLA

Przepraszam państwo, lecz przyszła wiadomość,
Że się Uranus wstrząsa….

– Mniejsza o to –
Co tam po niebie gdzieś patrzysz Jegomość,
To astronomów rzecz, niech sobie plotą….
– Przepraszam państwo – ale panna Klara
Na pannę Klarę powiedziała: „stara” –
I ten pod wachlarz bilecik schowała….

– Gdzie?! Jaki?! Dawaj!... to rzecz doskonała!
Autor: Cyprian Kamil Norwid

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 02.12.2011 00:34

A ja postawię jeszcze pytanie gdzie są firmy z przełomu lat 1989-1993. Kiedy to one otrzymywały pozwolenia na budowy i ogromne subwencje budżetowe. To co widać z tego, to firmy wymienione przez Pana i przez mnie mają ścisłe powiązania z politykami a wtedy wiadomo dlaczego budowa 1km autostrady w Polsce jest najdroższa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.