Facebook Google+ Twitter

Ogólnoeuropejska awantura wokół kredytów we frankach. Szansa na renegocjację umów?

Hiszpański sąd nazwał franki „narzędziami spekulacyjnymi", w Chorwacji banki będą musiały ponownie przeliczyć je na walutę lokalną, a premier Węgier chce zupełnie ich zabronić. W Polsce na razie nic się nie zmieni.

 / Fot. Boereck/PDSkoki ciśnienia bankowców i menadżerów banków to sprawka kumulacji problemów dotyczących kredytów w obcych walutach. Czarne chmury nad bankami pojawiły się po decyzjach europejskich państw, spowodowanych niezadowoleniem społecznym. Działania te mogą być szansą na zmianę sytuacji 700 tys. Polaków, dla których rozwiązania finansowe we frankach były drogą do spełnienia marzeń o mieszkaniu czy własnym domu.

Hiszpania: niedostosowanie do profilu ryzyka

Hiszpański sąd uznał kredyt walutowy za "produkt wysoko złożony, o charakterze spekulacyjnym, niedostosowany do profilu ryzyka osoby, która ten kredyt zaciągnęła". Spłacającemu udało się wywalczyć pierwotną kwotę kredytu do oddania. Choć wyrok jest nieprawomocny i musiałby się utrzymać w kolejnej instancji, to stanowi on niejako przełom w dotychczasowym orzecznictwie w tej sprawie. Mógłby stać się podstawą do podważenia innych umów z bankami, także w naszym kraju. Jak czytamy na blogu Macieja Samcika, dziennikarza „Gazety Wyborczej”, już teraz „Argumenty przywołane przez sądy obce można odnaleźć w orzecznictwie sądów polskich”. Ponadto Fernando Herrero, dyrektor w Adicae (Stowarzyszenie Użytkowników Usług i Produktów Bankowych i Ubezpieczeniowych), którego cytują hiszpańskie media, zgadza się z wyrokiem sądu: "hipoteki w walutach obcych stanowią produkt wysokiego ryzyka, zupełnie niedostosowany dla klientów "z ulicy".

Chorwacja: banki nie działały w dobrej wierze

W Chorwacji we frankach zadłużyło się 75 tys. rodzin. W ich imieniu pozew zbiorowy złożyły dwie organizacje - Potrosac (fundacja prokonsumencka) i Franak (stowarzyszenie kredytobiorców frankowych). Sąd przychylił się do ich argumentacji i obarczył banki winą "niepoinformowania swoich klientów o zakresie ryzyka związanego z kredytami indeksowanymi we frankach szwajcarskich". Ponadto wymiar sprawiedliwości orzekł, że instytucje finansowe "nie działały w dobrej wierze" i nie zadbały wystarczająco o wiedzę swoich klientów na temat potencjalnych zagrożeń. Rozwiązanie – ponowne przeliczenie kredytów na walutę lokalną po kursie z dnia, kiedy je zaciągnięto. Ten krok będzie kosztował chorwackie banki nawet 3,1 mld dol i może zaowocować kryzysem finansowym.

Węgry: ludzie zostali oszukani

Na Węgrzech problemy ze spłatą ma co trzeci kredytobiorca. Szef rządu, Victor Orban, staje się głosem ludu w tej sprawie: „Ludzie zostali oszukani. Banki wprowadziły ludzi w błąd i zwabiły ich. Dlatego musimy pozbyć się źródła tego problemu" – czytamy na TVN24. Przerażenie banków wywołuje zapowiedź węgierskiego premiera, a mianowicie wprowadzenie zakazu udzielania pożyczek w obcej walucie i coraz bardziej obniżane raty spłaty kredytów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.