Facebook Google+ Twitter

Ogólnopolska kampania „Ciąża bez alkoholu” ruszyła w Radomsku

Mówi się, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, a tym bardziej kiedy jest się w ciąży. Każda jego ilość wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu. Nie ma też nic cenniejszego niż szczęście, jakie daje prawdziwa i zdrowa społecznie rodzina.

Po co ta kampania?

Kampania właśnie rozpoczęła się w Radomsku, w Miejskim Domu Kultury a organizatorem imprezy jest prezydent miasta oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Zwiększenie wiedzy o negatywnym wpływie alkoholu na płód jest jednym z głównych celów kampanii - mówi Damian Noremberg – współorganizator z Urzędu Miasta. - Bardzo ważne jest także, aby wszyscy mieli świadomość, że FAS (Fetal Alkohol Syndrome), czyli płodowy zespół alkoholowy, występuje dość często - zdarza się w trzech przypadkach na 1000 urodzeń.

Kampania rozpoczęła się podczas Światowego Dnia FAS. Data ma też swoją symbolikę – dziewiąty dzień, dziewiątego miesiąca. To wszystko ma kojarzyć się z dziewięcioma miesiącami ciąży. - Piknik rodzinny nie jest jedynym działaniem, które zamierzamy podjąć. Oprócz niego będzie także kampania informacyjna w lokalnych mediach oraz panel dyskusyjny, podczas którego będziemy się starać znaleźć najlepsze sposoby informowania ludzi o FAS, oraz określić metody najskuteczniejszego przekazu tych wiadomości – mówi Damian Noremberg.

Spotkanie z Jarosławem Wajkiem

Punktem kulminacyjnym kampanii w Radomsku był recital Jarosława Wajka, który na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć oraz za pomocą twórczości artystycznej przedstawiał negatywny wpływ uzależnień na ludzkie życie. Opowiadał i śpiewał o tym, że w życiu zawsze jest nadzieja i zawsze można wydostać się z tak zwanego „niby życia opartego na niby interesach, przyjaciołach i szczęściu”. Wystarczy jedynie mocno tego pragnąć, mieć przy sobie osobę, która "cię podniesie podczas upadku oraz gdy mocno będziesz wierzył". Dlatego podkreślał, że "nie wolno być obojętnym i zawsze, ale to zawsze, warto poświęcić drugiej osobie swój cenny czas." Nigdy bowiem nie wiadomo, czy te kilka minut nie uratuje (w dosłownym znaczeniu tego słowa) komuś życia.

Kampania pod chmurką

Cała akcja w Radomsku zorganizowana była w formie pikniku i skierowana zarówno do dzieci jak i dorosłych. – Chodziło o to, aby dotrzeć do jak największej liczby społeczeństwa oraz zainteresować ich tym problemem. Niedziela to dzień rodzinny, wolny od pracy, kiedy wspólnie z całą rodziną można coś zrobić. – mówi Damian Noremberg. - Stąd pomysł organizacji pikniku. Dzieci miło spędzały czas na zabawie ze Strażą Miejską czy harcerzami, gdzie wszyscy mieli okazję pojeździć elektrycznymi samochodami lub pobawić się w wielkim dmuchanym zamku. Rodzice zaś mieli szansę porozmawiać z radomszczańskimi specjalistami m. in. z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, lekarzem ginekologiem, a także członkami stowarzyszeń na rzecz trzeźwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

(+)Bardzo ważna kwestia. Już kolejne dziecko urodziło się pijane...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo potrzebna i ważna społecznie inicjatywa. Tylko szkoda że właśnie potrzebna. Wydawać by się mogło, że są rzeczy oczywiste.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.09.2007 14:55

(+) Poruszylas wazny temat, choc dziwie sie, ze przyszlym matkom trzeba uzmyslowic szkodliwy wplyw alkoholu na ciaze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.