Facebook Google+ Twitter

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-07 12:32

Kilkadziesiąt tysięcy rolników uczestniczy na Jasnej Górze w dorocznym święcie dziękczynienia za plony.

Uroczystej sumie połączonej z błogosławieństwem wieńców przewodniczy arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Doradca prezydenta Jan Krzysztof Ardanowski odczytał posłanie Lecha Kaczyńskiego, w którym prezydent podkreślił, że polska wieś jest od zawsze mocna związana z kościołem. W posłaniu prezydent złożył hołd ofiarności i bohaterstwu wielu pokoleniom rolników, którzy dla ojczyzny byli gotowi poświęcić swoje życie. Podziękował także rolnikom za ich całoroczny trud oraz życzył satysfakcji i obfitych plonów w następnych latach.

Minister rolnictwa Marek Sawicki, zwracając się do rolników obiecał, że rząd będzie się starał poprawić warunki pracy rolników w Polsce w oparciu o współpracę z Unią Europejską. Minister podkreślił, że należy dążyć do tego, by wyrównać poziom rolnictwa we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Z tego powodu, kilka miesięcy temu złożył do Komisji Europejskiej projekt przyspieszenia wyrównania poziomu płatności w tej sferze gospodarki w różnych krajach Unii.

Przeor Jasnej Góry ojciec Roman Majewski w powitalnym przemówieniu wezwał odpowiedzialnych za rolnictwo do takich działań ekonomicznych, aby żywiący naród nie byli spychani na margines ekonomii. Dodał, że rolnictwo w Polsce wymaga reform, a sprawy rolników powinny być dostrzegane przez rząd.

Ogólnopolskie dożynki są organizowane na Jasnej Górze od 1982 roku. Uczestniczą w nich delegacje rolnicze z całej Polski, w tradycyjnych strojach z darami z płodów ziemi, z pięknymi wieńcami i chlebami upieczonymi z mąki, z tegorocznych zbiorów.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe odbywają się pod hasłem ,,Do Matki Dobrego Pasterza"

Dożynkom na Jasnej Górze towarzyszy tradycyjnie wystawa rolniczo-przemysłowa, która jest prezentacją najlepszych regionalnych produktów i urządzeń dla rolników. Odbywają się też targi miodu, prezentacje ofert agroturystycznych, pokazy ogrodnictwa. Od kilku lat wystawie towarzyszą Europejskie Dni Kultury Ludowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.