Facebook Google+ Twitter

Ogólnopolskie dyktando. Krztę tuszu bierz i z językiem też się zmierz!

Już w sobotę 19 listopada każdy, kto włączy Program 1 Polskiego Radia lub TVN24, będzie mógł wziąć udział w artystycznym, transmitowanym na całą Polskę performens-dyktandzie.

Kilka minut po 16 odpalmy odbiorniki, naostrzmy pióra, wytężmy umysły i walczmy o słowo. Nie będzie łatwo. A to dlatego, że autorem "Dnia Słowa" i Rymoliryktanda jest wsparty przez sekretarz Rady Języka Polskiego Dr Katarzynę Kłosińską, Łukasz L.U.C Rostkowski - laureat m.in. Paszportu Polityki, autor wielu awangardowych tekstów m.in. "Psychomaterionetek" i piosenki wykonanej z Leszkiem Możdżerem pt. "Pukagastrofazy godzina". Nie łatwo natknąć się na jego twórczość, bo radia zakazały jego piosenek na playlistach, a
większość tytułów trudno wpisać nawet w google. Jeśli ktoś przejdzie jego dyktando, zmierzy się z "petardogrywką" przygotowaną przez panią Kłosińską.

Wszystko to 19 listopada w ramach narodzin nowego święta słowa. Rymoliryktando to autorskie wydarzenie, które ma być w założeniu imprezą promującą "słowność" poprzez rozrywkę i performens. Sobotnie wydarzenie, choć pod patronatem honorowym Magdaleny Bochenek, nie jest kontynuacją katowickiego dyktanda, które odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym roku. Będzie to alternatywna i bardziej happeningowa impreza przygotowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Projekt odnosić się będzie zarówno do słów w wymiarze poetyckim, jak i dziennikarskim, uwzględniając ich moralny wydźwięk.

Podczas premierowej edycji dyktanda organizatorzy postawili skupić się na problemie dewastacji słowności i przywrócić wartość ludzkim obietnicom. Nad wiarygodnością wydarzenia, złożonego z tytułowego dyktanda, paneli dyskusyjnych z udziałem językoznawców i dziennikarzy oraz koncertu, czuwać będzie Rada Języka Polskiego. Projekt swoim udziałem zaszczycą m.in. profesor Jerzy Bralczyk, Magda Umer, Stanisław Soyka czy Abradab.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.