Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28502 miejsce

Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd. Wyjdź z domu i spójrz w niebo!

Dzisiaj w nocy rozpoczyna się Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. W projekcie może wziąć udział każdy.

Gwiazdozbiór Łabędzia / Fot. WikipediaGreat World Wide Star Count, czyli Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd, jest organizowane co roku jesienią. Pierwszy raz wystartowało w 2007 r. W tym roku każdy będzie mógł przyłączyć się do badania, jeśli tylko w ciągu dowolnej nocy od 29 października do 12 listopada około godzinę po zachodzie słońca, czyli między 19 a 21, spojrzy w niebo i z pomocą specjalnie przygotowanego przewodnika (dostępny na stronie: http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2627) odnajdzie Gwiazdozbiór Łabędzia.

Łabędź to jeden z najbardziej wyrazistych i najpiękniejszych gwiazdozbiorów nieba północnego. Inaczej nazywany jest Krzyżem Północy, ponieważ jego najjaśniejsze gwiazdy układają się w kształt krzyża. Znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej. Najjaśniejsza gwiazda łabędzia, Deneb, tworzy, wraz z Altairem z Gwiazdozbioru Orła oraz Wegą z Gwiazdozbioru Lutni, charakterystyczną formację nieba letniego tzw. trójkąt letni. Według mitologii greckiej gwiazdozbiór ten przedstawia Zeusa pod postacią łabędzia, zalecającego się do spartańskiej królowej Ledy.

Udział w badaniu możne wziąć każdy, niezależnie od wieku. Akcja skierowana jest szczególnie do dzieci i rodziców lub szkół i nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Do przeprowadzenia pomiaru jest nam potrzebny jedynie ołówek, latarka z czerwonym światłem lub do "trybu nocnego", którą dzięki poradom zamieszczonym w przewodniku możemy wykonać sami, GPS, dostęp do internetu lub mapa topograficzna. Obserwować gwiazdy powinniśmy w dowolnym miejscu poza domem, gdzie będziemy mogli ustalić długość i szerokość geograficzną.

Po dokonaniu pomiaru powinniśmy zamieścić wyniki, czyli tzw. "graniczną wielkość gwiazdową" na specjalnej witrynie internetowej (http://www.windows2universe.org/citizen_science/starcount/). Zostaną one zebrane na mapie świata i przeanalizowane przez naukowców.

Projekt może stać się interesującym pomysłem na pracę domową dla uczniów, lekcją astronomii, okazją do ciekawego spędzenia czasu na świeżym powietrzu z rodziną i jednoczesnego poznania wpływu człowieka na środowisko. W czasach ciągłego pędu może czasem warto zatrzymać się, zrelaksować się i spojrzeć w niebo, które choć trochę przybliży nas do marzeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.