Facebook Google+ Twitter

Ogórek znów może być krzywy: Unijne normy przechodzą do historii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-01 07:29

Sztywne, unijne normy regulujące rozmiar, oraz kształt warzyw i owoców przechodzą do historii, a na półki sklepowe wracają krzywe ogórki i bulwiaste marchewki.

Od dziś zlikwidowane zostają przepisy ustalające perfekcyjny kształt, rozmiar i kolor dla 26 warzyw i owoców.

„Wyrzucanie dobrych produktów, tylko dlatego, że mają niewłaściwy rozmiar i kształt jest pozbawione sensu" - powiedziała unijna komisarz do spraw rolnictwa Mariann Fischer Boel. Dodała, że wycofanie tych przepisów ograniczy marnotrawstwo, zwłaszcza teraz, przy wysokich cenach żywności i problemach gospodarczych. Od dziś nie trzeba więc już będzie mierzyć krzywego ogórka, rozrośniętej marchewki, sprawdzać rozmiaru czosnku, cebuli, kalafiorów, czy koloru wiśni, śliwek, oraz groszku.

Odstępstwa od wyśrubowanych norm dotyczą także jabłek, gruszek, truskawek, czy pomidorów. Te, które nie spełnią unijnych standardów nie zostaną zniszczone - będą sprzedawane, ale z dokładną informacją, że są przeznaczone na przetwory.

Co ciekawe, redukcja zbędnych regulacji nie ucieszyła wcale wszystkich krajów. Włochy i Francja, w trosce o interesy swoich rolników, przekonywały że brak standardów doprowadzi do obniżki cen produktów w skupie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.