Facebook Google+ Twitter

Ogórki z Hiszpanii niewinne? Nadal nie znamy źródła zakażenia EHEC

To nie hiszpańskie ogórki są źródłem zakażenia bakterią coli - wynika z niezależnych badań wykonanych w Hiszpanii i Niemczech. Niestety nadal nie wiadomo, co spowodowało już ok. 2 tys. zachorowań i śmierć 16 osób w samych Niemczech.

 / Fot. Arnaud, domena publicznaWiesław Rozbicki z warszawskiego sanepidu w rozmowie z Wiadomościami24.pl powiedział, że w Polsce cały czas pobierane są próbki do badań. Jak dotąd nie znaleziono bakterii EHEC. Nikt też nie zachorował. Wiesław Rozbicki nie wyklucza jednak, iż źródłem zachorowań są hiszpańskie warzywa. - Nowalijki pochodzą z gospodarstw ekologicznych, gdzie stosowane są naturalne nawozy, czyli po prostu gnojówka. Problemem jest, że to nowy szczep bakterii, dotąd nieznany, zmutowany i trudny do leczenia.

Do Polski nie dotarły skażone warzywa

Testy, przeprowadzone w Hiszpanii i w Niemczech wykazały, że typ bakterii EHEC z hiszpańskich ogórków nie jest jednakowy z bakteriami typu O104, które wyizolowano z próbek kału pobranych od pacjentów cierpiących na infekcję. W tej sytuacji Komisja Europejska zniosła ostrzeżenie sanitarne dotyczące ogórków pochodzących z Almerii. Podobne wyniki badań, jak w Niemczech i Czechach otrzymał czeski sanepid, który od niedzieli badał próbki materiału z hiszpańskich ogórków, które przez Niemcy trafiły do Czech.

Rosja nie chce warzyw z UE


Działania Niemców krytykuje ostro hiszpański rząd, zarzucając zbyt pochopne wskazanie hiszpańskich gospodarstw jako źródła zakażenia. Niemców skrytykował też Marek Sawicki, minister rolnictwa, m. in. za to, że informacja o zagrożeniu zatruciami nadeszła dopiero gdy zmarła pierwsza osoba, a nie po stwierdzeniu pierwszego przypadku choroby. W dodatku "Niemcy podjęli działania nie informując pozostałych krajów UE. Dopiero trzy miesiące później otrzymaliśmy potrzebne dane" - dodał Sawicki.

W Polsce nie ma warzyw skażonych bakterią EHEC

Niestety, nadal nie wiadomo, co powoduje poważne zatrucia pokarmowe, w efekcie których tylko w Niemczech zmarło już 16 osób, a ok. 2 tys. jest zarażonych. Ilse Aigner, niemiecka minister rolnictwa i ochrony konsumentów zapewnia, że trwają intensywne działania, by wykryć źródło choroby. Portal ct24 przywołuje opinię czeskiej minister, która sugeruje, że źródłem zakażenia może być mięso "poddane złej obróbce termicznej".

Wiesław Rozbicki z sanepidu w Warszawie przypomina, że od lat w sezonie letnim wzrasta liczba zachorowań, napominanie o zachowanie minimum higieny jest więc niezbędne. - W kuchni koniecznie trzeba myć warzywa, myć ręce, używać 3 desek do krojenia mięsa, warzyw i chleba - mówi Rozbicki.

Ewa Kopacz uspokaja: Nie bójmy się kupować warzyw i owoców

Już siedem osób zakażonych EHEC w Wielkiej Brytanii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jedz z warzywa sa niezbednym naturalnym skladnikiem witamin ktore przyczyniaja sie do aktywnosci zyciowej Z Uprzejmoscia KL

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Adamie, proszę nie rań serca mego. ((((( "Pismaki:(((((((???????????....... "Al Kaida szykuje ataki na Polskę!"... błagam. Jestem pewien, że rozumiesz i nie muszę tłumaczyć tej interpunkcji. Proszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

WHO przed chwilą podała, że odpowiedzialny jest nowy szczep Escherichia Coli, powstały z dwóch innych i to on zawiera śmiercionośny gen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No ia tak "rzetelność " dziennikarska sterowana przez konkurencje, przez tydzień czy dwa zabijala finansowo hiszpanskich plantatorow.
U nas podobna afera jest z wieziania CIA. Wszyccy wiedza,że nie bylo, a pismaki twierdza,że byly. Prokurator nie chcial nikomu postawić zarzutow, przeniesiono go z innyh powodów. Al Kaida szykuje ataki na Polskę! Bedzie sie z czego cieszyc że "wolnośc mediow" = niedopowidzialność mediow zostala zachowana. Pyrsk Ludkowie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.