Facebook Google+ Twitter

Ograniczą subwencje partiom politcznym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-20 16:17

Subwencje na partie polityczne zostaną ograniczone najwcześniej w drugim kwartale tego roku. To efekt dzisiejszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał rozpatrywał skargę prezydenta na ustawę, obniżającą dotacje dla ugrupowań politycznych.

Sędziowie zakwestionowali zarzut naruszenia pluralizmu politycznego i równości partii politycznych, jaki podnosił Lech Kaczyński. Jednak zdaniem Trybunału, przepisy nie mogą obowiązywać od trzeciego kwartału 2009 roku, gdyż zostały uchwalone zbyt późno. Jak podkreślili sędziowie - ustawa nie może działać wstecz.

Subwencje miały zostać obniżone w trzech kwartałach 2009 i w całym roku 2010. Teraz jednak ustawa w tej sprawie wróci do Sejmu. Jak zaznaczył reprezentujący ustawodawców polityk Platformy Obywatelskiej Jerzy Kozdroń - istnieje szansa, że posłowie uchwalą poprawiony akt prawny jeszcze w lutym tego roku. Dzięki temu nowe prawo mogłoby wejść w życie od drugiego kwartału.

Zgodnie z ustawą o subwencjach, partie polityczne miały otrzymywać mniejsze dotacje z budżetu. PO miało mieć obniżone subwencje o 44 procent, PiS o 41, SLD o 11, a PSL - o 7 procent. Roczna subwencja wypłacana jest partiom w czterech kwartalnych ratach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.