Facebook Google+ Twitter

Ograniczenia dziennikarstwa obywatelskiego

Trudno jest, będąc DO, pisać o "nabrzmiałych" sprawach społecznych, "problematycznym" prawie czy nawet o preferencjach politycznych w swoim regionie bądź mieście, otwarcie pod swoim nazwiskiem.

Trudno pisać z otwartą "przyłbicą", bo zawsze znajdzie się ktoś, kto nas zna i można się liczyć z dotkliwymi reperkusjami naszych wypowiedzi.

Dziennikarze mediów profesjonalnych, mając zapewnioną ochronę prawną i wynikającą z pełnienia zawodu dziennikarza i tak w większości kontrowersyjnych, interwencyjnych artykułów, ukrywają się pod pseudonimami: (gan), (MON), (bar), (jps) itp., aby uniknąć "krucjaty" niezadowolonych z ich "sposobu" przedstawienia sprawy.

Z jednej strony, pisanie pod własnym nazwiskiem, jako dziennikarz obywatelski to splendor, jednak z góry ogranicza tematykę artykułów (wiadomo, DO nie mają dostępu do doniesień agencyjnych, a najwcześniejszymi świadkami jakiegoś wydarzenia mogą być tylko przez przypadek), gdyż poruszanie tematów problemowych, może się nieraz źle dla nich skończyć.

Znam przypadek, gdy znajomy DO poruszył sprawę nieprzestrzegania przez sąsiadów, budowniczych przystani na łodzie na Odrze, ustawy o Prawie Wodnym (szczególnie art. 27.1 o obowiązku zapewnienia przynajmniej 1,5 m dostępu do linii brzegowej). Niestety, miał on ogród w przyległym do przystani rejonie. "Nieznani sprawcy" spalili mu w nocy altankę, sprawców do dzisiaj nie ustalono.

Może z podobnego powodu DO z Mazur nie poruszają nabrzmiałego tematu dostępu do korzystania z wód publicznych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu powszechny dostęp był normą, teraz większość brzegów jezior jest ogrodzona i dostęp do uroków jezior mazurskich poważnie utrudniony. A przecież byłby to temat samograj, szczególnie gdy Wielkie Jeziora Mazurskie, to jedyny kandydat Polski w międzynarodowym konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders na Nowe 7 Cudów Natury.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Andrzej Wypadek
  • Andrzej Wypadek
  • 04.11.2011 08:56

Może dlatego w artykułach Dziennikarzy Obywatelskich, jest tak mało spraw problemowych, interwencyjnych, lepiej pisać o wypadkach, albo anonimowe opinie jak jeden z czytelników poczytnej gazety: "Samolot, który miał awarię podwozia, musiał być eskortowany przez dwie maszyny F-16, z których dopiero było widać rozmiar awarii. A czy w XXI wieku kamery zamontowane na zewnątrz statków powietrznych to jakiś supernowoczesny pomysł i ekstra technologia? Tony paliwa zużyte przez F-16, zamkniecie lotniska, strach pasażerów i stres pilotów oraz podstawowe wymogi bezpieczeństwa są chyba warte takiej inwestycji"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Wyrobek
  • Adam Wyrobek
  • 03.11.2011 18:35

To jeszcze nie wszystkie ograniczenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.