Facebook Google+ Twitter

"Ograniczenie finansowania partii jest konieczne"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-03 08:46

Profesor Leszek Balcerowicz uważa, że ograniczenie finansowania partii politycznych jest konieczne. Posłowie zajmą się dziś projektem klubu Lewicy, który zmniejsza subwencje dla partii politycznych.

Balcerowicz podkreśla, że uzależnienie od finansowania z budżetu jest szkodliwe dla jakości polityki. Zdaniem Leszka Balcerowicza doprowadza to bowiem do dwóch skutków: po pierwsze - ten, kto raz wygra, ma większe szanse, by wygrywać w przyszłości, ponieważ ma większe pieniądze; po drugie - w ramach partii umacnia to centralizację, ponieważ szef partii dysponuje pieniędzmi i w związku z tym może od siebie uzależniać innych ludzi.

Projekt klubu Lewicy najprawdopodobniej zostanie przyjęty, ponieważ jego poparcie zapowiedziały: Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Przeciwne będzie Prawo i Sprawiedliwość.
Projekt zakłada nie tylko ograniczenie finansowania partii, ale mówi też, że środki finansowe pochodzące z subwencji mogą być przeznaczane na reklamy i audycje wyborcze wyłącznie za pośrednictwem Funduszu Wyborczego.

Wczoraj Sejm odrzucił projekt autorstwa Platformy Obywatelskiej, zakładający całkowite zawieszenie finansowania partii z budżetu państwa na dwa lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.