Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10289 miejsce

Ogrodnik, Woronowicz i Pawlicki zagrają w filmie o legendarnym okręcie podwodnym ORP Orzeł

Najsłynniejszy polski okręt podwodny doczeka się filmu. Obraz "Orzeł. Ostatni patrol" opowie o ostatnich dwóch tygodniach okrętu przed jego niewyjaśnionym zaginięciem na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku. W filmie wystąpią znani aktorzy: Adam Woronowicz, Antoni Pawlicki, Dawid Ogrodnik.

 / Fot. By Witold Pikiel (1889-1943) [Public domain], via Wikimedia CommonsZdjęcia do filmu "Orzeł. Ostatni patrol" rozpoczną się w sierpniu lub we wrześniu tego roku. ORP Orzeł wsławił się brawurową ucieczką z internowania w stolicy Estonii, skąd - pozbawiony map - przedostał się po wielu przygodach do Wielkiej Brytanii. Na pomysł realizacji filmu wpadł dwa lata temu reżyser Jacek Bławut. Zainspirował go finalny epizod wojennych losów - ostatni patrol i tajemnicze zaginięcie okrętu w 1940 roku.

Ekipa ma w planie odtworzyć dwa tygodnie poprzedzające to niewyjaśnione do dziś wydarzenie. W prologu do filmu pokazane zostaną wcześniejsze losy statku - w tym słynna ucieczka „Orła” z estońskiego Tallina w 1939 roku i jego rejs do Anglii. Historię tę opowiedział już w 1958 roku inny film, którego reżyserem był Leon Buczkowski. - „Orzeł” w moim filmie ciągle odnosi zwycięstwa, bo każdego dnia pojawia się na arenie inny rodzaj wroga.

Wszystko odbywa się w zamknięciu, w poczuciu totalnej klaustrofobii i zagrożenia - tłumaczy reżyser. Jacek Bławut wyliczył koszt realizacji filmu na 8 milionów złotych. Scenariusz został zaopiniowany pozytywnie - Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał na produkcję 3 miliony złotych. Zdjęcia plenerowe będą kręcone w Gdyni, Warszawie i Tallinie.

Wszystkie sekwencje rozgrywające się wewnątrz statku powstaną w komputerze. Etatową załogę okrętu stanowiło sześciu oficerów oraz 54 podoficerów i marynarzy. Oficerowie zajmowali stanowiska dowódcy okrętu, zastępcy dowódcy okrętu, nawigatora, oficera broni podwodnej oraz I i II mechanika.

Marynarzy na ekranie kreować będą znakomici aktorzy: Adam Woronowicz, Antoni Pawlicki, Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek, Tomasz Schuchardt i Mateusz Kościukiewicz. Realizatorzy na razie nie chcą jednak zdradzić, który z nich wcieli się w postać komandora podporucznika Jana Grudzińskiego, dowodzącego „Orłem”. Premiera w 2018 r.

Paweł Gzyl (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.