Facebook Google+ Twitter

Ogrody BUW. Chopina ciennik osobisty

Odpoczynek w cieniu i delikatne podmuchy wiatru w słoneczny letni dzień. Do tego muzyka Chopina i jego osobiste rozważania. Wszystko to dostępne jest od wczoraj w Dolnym Ogrodzie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Altana - Ciennik Chopina. Fot. Kamila Glińska / Fot. Kamila GlińskaW ażurowej, porośniętej pnączami altanie przez miesiąc będzie można schronić się przed słońcem, metaforycznie wchodząc w sferę myśli, spostrzeżeń, przeżyć i inwencji twórczej Fryderyka Chopina. Oprócz tego, usłyszeć można fragmenty listów muzyka, które zostały potraktowane przez pryzmat przestrzennej, nowoczesnej sztuki dźwięków. Jest to jedno z pionierskich w Polsce przedsięwzięć w tym gatunku.

Instalacja to pomysł stowarzyszenia "Turning Sounds", a głównym autorem koncepcji jest Antoni Beksik, który od dłuższego już czasu realizuje program "Dźwięk w przestrzeni".
W ramach tych działań wcześniej pojawiły się dwie instalacje w BUW w roku 2005 roku, a także w Łodzi i Tel Awiwie.

Odpoczywając w Cienniku, możemy usłyszeć fragmenty kompozycji chopinowskich, urywki Ciennik osobisty. Fot. Kamila Glińska / Fot. Kamila Glińskaznanych utworów, a także muzykę elektroniczną oraz słowo przetworzone autorstwa Anki Herbut. - Pracując nad kompozycją, Sławomir Kupczak posłużył się nagraniami fragmentów listów oraz swoim unikatowym warsztatem elektronicznym. Cytaty muzyczne zostały ograniczone do minimum. Chyba tylko wybitny znawca muzyki Chopina mógłby je rozpoznać - wyjaśnia Olga Szymula, koordynatorka projektu. - Szczególnie polecam przybycie w godzinach porannych, gdy nikogo nie ma. Wtedy można się lepiej skupic na treści, a odbiór jest naprawdę urzekający - dodaje.

Rzeczywiście, ciennik wymaga wyczulenia słuchu, jednocześnie pozwala odczuć bogactwo dźwięków i innych bodźców Ogrodu. Nie zagłusza zastanego środowiska dźwiękowego, ale subtelnie się weń wpisuje i dialoguje z nim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.