Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4723 miejsce

Ogrody działkowe pod zarząd Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych

W związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, o niezgodności Ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych z Konstytucją RP, chciałbym przypomnieć historię powstania ogrodów działkowych i skomentować zamierzenia reform.

A tak wyglądają ogrody po likwidacji / Fot. Andrzj SadowskiHistoria powstania pierwszych ogrodów działkowych datuje się od 1856 r, gdy w Lipsku w Niemczech powstało pierwsze Towarzystwo Ogrodów Działkowych, którego celem był wypoczynek, kontakt z przyrodą i czynną rekreacją po pracy zawodowej. Pierwsze Towarzystwa Ogrodów i Osiedli Działkowych na terenach obecnej Rzeczpospolitej Polski powstały w 1901 r.

Dekret PKWN z 6 września 1944 r o reformie rolnej przewiduje wyłączenie ziemi z parcelacji na ogrody działkowe. W czerwcu 1946 r wydany zostaje dekret o ogrodach działkowych, który podniósł ich rangę do rzędu urządzeń użyteczności publicznej, określił podstawy ich działania, oraz zapewnił planowy rozwój.

Sprecyzował też cel i rolę ogrodów działkowych, m.in. uznając ogrody jako miejsce zorganizowanego wypoczynku i źródło uzyskiwania ziemiopłodów dla potrzeb rodzin pracowniczych. 9 marca 1949 r Sejm uchwalił ustawę „O pracowniczych ogrodach działkowych” (Dz U nr 18 poz. 1170, przekazując równocześnie zarząd nad nimi CRZZ na zasadach wyłączności. Art. 13 ustawy mówi, cyt: ”Stowarzyszenia prowadzące ogrody działkowe ulegają likwidacji.

Wszystkie agendy oraz cały majątek ruchomy i nieruchomy tych towarzystw przechodzi na Zrzeszenie Pracowniczych Związków Zawodowych (Komisję Centralną Związków Zawodowych)”, a w art. 15 mówi, cyt: „Użytkownicy działek którzy nabyli prawo użytkowania na podstawie statutu i regulaminu Związku Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych zachowują to prawo”.

Tak wyglądają ogrody uprawiane przez ogrodników. / Fot. Andrzej Sadowski6 września 2005 r Sejm RP uchwala ustawę „o Rodzinnych ogrodach działkowych” (ROD), którą teraz TK uznał za niezgodną z konstytucją. Wygląda na to, że Sejm RP przy przy stanowieniu ustaw, nie sprawdza ich zgodności z konstytucją, a dobrze płatni pracownicy Biura Prawnego Kancelarii Sejmu są tylko figurantami.

Zgodnie z art. 21 Konstytucji RP:
"1.Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia.
2.Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem."

Ogrody działkowe powinny wrócić pod zarząd Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych.

Przeciwnicy reform ogrodów działkowych wytykają, że wszystkie te reformy zmierzają do stworzenia takich mechanizmów, które pozwolą na swobodną likwidację ogrodów, bez odszkodowań, bez prawa do działki zamiennej, a zarazem zmuszające ogrodników do opłat podatków od nieruchomości.

Przeciwnicy istnienia ogrodów działkowych podnoszą, że PZD to skostniały twór przypominający spółdzielczość mieszkaniową (mającą jeszcze starszą historię), że PZD (ogrodnicy) nie płacą podatków od nieruchomości, że ogrodnicy nie uprawiają już na działkach przysłowiowej marchewki, że część ogrodników mieszka na działkach, że wynajmuje działki dla letników (w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach), że ogrody zajmują atrakcyjne inwestycyj nie tereny w centrum miast.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Zobacz też drugą część tego artykułu Andrzeja: Ogrody działkowe powinny wrócić pod zarząd TOiOD II

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten tekst Andrzeja, zgłosiłam do Konkursu na Dziennikarza Obywatelskiego 2012 r. w dziale Styl życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marianna Wiśniewska
  • Marianna Wiśniewska
  • 21.08.2012 20:22

27 marca 1933 roku wpisano do rejestru stowarzyszeń i związków Urzędu Wojewódzkiego Warszawskiego pod nr 1 Towarzystwo Ogrodów Działkowych we Włocławku. Po wojnie dotychczasowi członkowie wznowili działalność Towarzystwa. To dzięki nim w 1945 roku zaczęto organizować na Świechu najstarszy ogród we Włocławku - obecnie Rodzinny Ogród Działkowy im. "Przyszłość" .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za informacje, chyba ogrody powinny wrócić do dawnego właściciela: Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych, zgodnie z art 21 Konstytucji RP.

Komentarz został ukrytyrozwiń
RODowiec
  • RODowiec
  • 14.07.2012 20:31

Tytułem uzupełnienia tego bardzo interesującego i oryginalnego tekstu dodam, że:

- najstarszy ogród działkowy utworzono w 1824 roku w Koźminie Wielkopolskim. Wytrwał on na tym samym terenie do teraz obchodząc niedawno, bo w 2004 r. jako ROD jubileusz 180-lecia istnienia.
- w 1897 r. powstał ogród działkowy "Słoneczne Kąpiele" w Grudziądzu. 115 lat w tym roku, to całkiem okrągła liczba, pogratulować.
- pięć lat później, tj. w 1902 r. założono ogród działkowy w Gnieźnie, który obchodzi w tym roku 110-lecie jako ROD im. Karola Marcinkowskiego. Kilka altan objętych jest opieką konserwatora zabytków. Też wiek szacowny.
Podobnie starych ogrodów na pewno jest jeszcze wiele, ale nie o wszystkich -jak widać- są dostępne informacje.
Z kolei 3 lipca 1927 r. powołano w Poznaniu Związek Towarzystw Ogrodów Działkowych RP, a 14 stycznia 1934 r. utworzono w woj. poznańskim Okręgowy Związek Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych.

Może ktoś z Forowiczów zna podobne fakty? Warto je odnotować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gminy nie ma już niczego wartościowego do wyłudzenia, dlatego przyszła kolej na tereny ogrodów działkowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz: Atrakcyjne tereny ROD, to jeszcze jeden mit.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.