Facebook Google+ Twitter

Ogrody działkowe powinny wrócić pod zarząd TOiOD. Cz. II

We wniosku do pierwszego artykułu, napisałem:.”Zgodnie z art. 21 Konstytucji RP, Ogrody działkowe powinny wrócić pod zarząd Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych".

Sonda

Co dalej z ogrodami działkowymi?

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license. / Fot. Bernard GagnonUrywek tego artykułu zacytował Kurier Szczeciński: „Czy w wypadku ogrodów działkowych miasto będzie takie krótkowzroczne, aby wziąć sobie na karb kosztowne utrzymanie nieużytków, terenów podmokłych i bagiennych, na których jest posadowiona większość ogrodów?. Najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby ogrody wróciły pod zarząd Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych (przedwojenna forma zarządzania działkami - przyp. red).

Okazuje się jednak, że zarząd Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych, to także powojenna forma zarządzania ogrodami działkowymi w Polsce, przerwany ustawą sejmową z 09.03.1949 r „O pracowniczych ogrodach działkowych” (Dz U nr 18 poz. 1170), przekazując równocześnie zarząd nad nimi CRZZ na zasadach wyłączności. Art. 13 ustawy mówi, cyt: ”Stowarzyszenia prowadzące ogrody działkowe ulegają likwidacji. Wszystkie agendy oraz cały majątek ruchomy i nieruchomy tych towarzystw przechodzi na Zrzeszenie Pracowniczych Związków Zawodowych (Komisję Centralną Związków Zawodowych)”.

Jak z powyższego wynika Towarzystwa Ogrodów i Osiedli Działkowych zostały w 1949 r zlikwidowane i wywłaszczone. Zgodnie z art. 21 Konstytucji RP:
1. Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia.
2. Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem
- ogrody działkowe i ich majątek powinny wrócić pod zarząd Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych.

Kilka dat z historii Polskiego Związku Towarzystw i Ogrodów Działkowych:
1. Polski Związek Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych powstał w 1926r.
2. Centralny Związek Towarzystw i Osiedli Działkowych powstał w 1929 r. Na czas wojny zawiesił swoją działalność.
3. Wraz z wyzwoleniem kraju, odtworzono władze zwierzchnie i ogrodowe, które przetrwały do 1949 r, gdy ogrody podporządkowano Centralnej Radzie Związków Zawodowych

Tuż po wojnie w 1945 r. w trudnych warunkach bytowo-mieszkaniowych, ludność napływająca na „Ziemie Odzyskane” zasiedlała nie tylko stare ocalałe osiedla, ale przejęła i zagospodarowała również poniemieckie ogrody działkowe. Wkrótce na Ziemiach Odzyskanych zaczęła się organizować społeczność pierwszych działkowiczów. Na przykład: w 1945 r. powstało Towarzystwo Pracowników Kolejowych Dzierżawców Ogrodów Działkowych we Wrocławiu. Do 1947 r. podlegało ono Okręgowemu Związkowi Towarzystwa Ogrodów Działkowych we Wrocławiu.


Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

LKA
  • LKA
  • 22.07.2012 20:40

Zawistniku, zły człowieku (barabasz Dzisiaj 16:47 )
Zamilcz albo pisz merytorycznie i na temat .
Spadaj .
Ja nie jestem ich rodziną (Sadowskich) , nawet nie mieszkam w ich sąsiedztwie .Nie jestem ich znajomym ani oni mnie nie znają ale ich SZANUJĘ I POTĘPIAM TAKICH JAK TY TYPÓW SPOD CIEMNEJ GWIAZDY , ZAWISTNIKÓW, ZŁYCH LUDZI!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
LKA
  • LKA
  • 22.07.2012 20:35

Nie jestem rodziną , nie znam bezpośrednio rodziny Sadowskich ale piszą o Szczucinie w bardzo interesujący sposób .Zachęcony ich aktywnością na W24 pragnę wskazać powiązany tematycznie ten artykuł :
Na działce (zdjęcia)
link
P.S
Serdecznie pozdrawiam i proszę na zawistników spuścić kotarę milczenia a w szczególności na tym portalu W24.
Piszecie interesująco a zdjęcia sławią mój Szczecin i te okolice w Zachodniopomorskiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
barabasz
  • barabasz
  • 22.07.2012 16:47

Rodzinne hobby, wzajemny komentarz z wzajemnym biciem piatek oraz jednymy dwoma komentarzami prowokujacymi odsłony. Brak wiary we własny siły, brak sukcesów, brak uznania. Takie życie rodzinny autorze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Działkowiec
  • Działkowiec
  • 21.07.2012 09:45

Bardzo dobry artykuł , na najwyższym merytorycznym poziomie .
Te ogrody są .nasze działkowców !!!!Należy przywrócić prawa do tych działek DZIAŁKOWCOM a POLITYCY NIECH ZABIORĄ SWOJE ŁAPSKA OD NAS , od nas DZIAŁKOWCÓW -prawowitych właścicieli tychże działek(skrawków naszej ziemi, naszej krwawicy). Te działki warzywne, ogrodnicze z naszymi nasadzeniami krzewów i drzew są nasze!!!! Nie , zarządu POD i pana Kondrackiego .Nie, władz samorządowych i tych pryncypałów .To jest nasza krwawica i dobro , które uprawiamy po naszych rodzicach i poprzednich działkowcach .
Serdecznie Pan pozdrawiam i całą rodzinę .
Dziadkowiec z małego miasta pod Szczecinem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogrody działkowe powinny wrócić pod zarząd odtworzonego Towarzystwa Ogrodów i Osiedli Działkowych?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz: Ogrody działkowe powinny wrócić pod zarząd Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych cz. II

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.