Facebook Google+ Twitter

Ogromna afera. ABW tropi nielegalny transfer pieniędzy do Chin

Była już wielka afera Amber Gold i znane, choć mało zbadane transfery wielkich pieniędzy z Polski do "rajów podatkowych", m.in. na Cypr, a teraz słyszymy o nielegalnym transferze wielu milionów złotych do Chin.

 / Fot. WikipediaAgencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z prokuraturą zatrzymały wczoraj (25 marca) cztery osoby podejrzane o nielegalny transfer (przesyłkę) – jak to określono - "dużej sumy pieniędzy na konta chińskich przedsiębiorców". Rachunki firm i osób prywatnych podejrzanych w sprawie zostały zablokowane – czytamy w informacji ABW odkryła nielegalny transfer pieniędzy.


Rzecznik prasowy ABW podał w specjalnym komunikacie: "Funkcjonariusze Delegatury Stołecznej ABW, w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, zatrzymali cztery osoby podejrzane o przyjmowanie od obywateli Wietnamu i Chin, pieniędzy w walutach polskich i zagranicznych, o łącznej wartości prawie 150 mln zł i przetransferowanie ich na rachunki bankowe w Chińskiej Republice Ludowej".

Według ABW, w toku prowadzonego postępowania w sprawie, funkcjonariusze ABW współdziałali z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej (GIIF). W wyniku tej współpracy GIIF wprowadził blokadę kont firmowych i osobistych podejrzanych osób.

Podczas prowadzonego śledztwa oficerowie ABW przeszukali 21 miejsc w kraju, głównie na Mazowszu i Śląsku, w tym m.in. prywatne mieszkania i siedziby podmiotów gospodarczych w Warszawie, Wólce Kosowskiej, Wałbrzychu i Wrocławiu. ABW zabezpieczyła "środki pieniężne w walutach obcych o równowartości niemal 2 mln zł".

Czterem osobom podejrzanym prokuratura postawiła zarzuty. Równocześnie objęto ich dozorem policyjnym, mają zakaz opuszczania kraju oraz prowadzenia i wykonywania działalności gospodarczej. Jak informuje rzecznik ABW, całej czwórce grozi kara do 10 lat więzienia i do 5 mln zł grzywny.

Miesiąc temu ABW prowadziła sprawę fałszowania przez polskie firmy wołowiny kierowanej na eksport do Irlandii. Agenci ustalali, w oparciu o materiały z kontroli weterynaryjnych, czy gdzieś za granicą nie doszło do zmowy osób lub firm handlujących mięsem i czym ktoś mógł zarobić na tym interesie grube pieniądze. Sprawę prowadzono w ramach międzynarodowego dochodzenia. Wątki podejrzanej koniny dotyczyły szerszej europejskiej sprawy, której wątki sięgały m.in. Rumunii, Francji, Wielkiej Brytanii, Cypru i innych państw.

W październiku 2012 roku agenci ABW ze Szczecina, zatrzymali 5 osób podejrzanych o wyłudzenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w okresie od lutego 2008 roku do listopada 2011 r., ponad 8 milionów złotych – podaje rmf24.pl. Sąd, na wniosek prokuratury, zastosował wobec nich areszt tymczasowy. W przypadku udowodnienia im winy, są zagrożeni karą do 10 lat więzienia. ABW zabezpieczyła "pokaźną liczbę" dokumentów kadrowych i finansowych, które wciąż są analizowane. Osoby zatrzymane podejrzane są o wyłudzenie ponad 8 mln zł, które wypłacono im na "zasiłki chorobowe i rehabilitacyjne oraz próbę oszustwa na ponad 400 tys. złotych".

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.