Facebook Google+ Twitter

Ogromne pokłady węgla pod Orzeszem

Orzesze - urokliwe miasto położone na południowej krawędzi Wyżyny Sląskiej.

W tym idyllicznym krajobrazie, niemiecki koncern szuka potwierdzenia,że tu pod Orzeszem znajdują się gigantyczne pokłady węgla i to w dodatku węgla koksowego. Jego ilość szacuje się na ponad miliard ton.

Tutaj za parę dni pomiędzy Królówką a najstarszą dzielnicą Orzesza pojawią ciężkie maszyny, które potwierdzą opłacalność budowy kopalni.Kopalnia, która by tu powstała mogłaby fedrować przez następne 90 lat. Rocznie wydobywanych byłoby ok 3 mln. węgla. Plusem jest także to, że pracę znalazłoby 1500 osób.

"Ten obszar górniczy ja oferuję już trzeciemu inwestorowi. Najpierw mieli być Hindusi, którzy nie wytrzymali procesu koncesyjnego - za długo. Potem był pan Kulczyk, który nie mogąc zbudować elektrowni na północy Polski stracił zainteresowanie węglem. Dziś są to Niemcy" - mówi Jerzy Markowski, prezes Silesian Coal, były wiceminister gospodarki.

Inwestor z Berlina posiada już kopalnie - 7 w Indonezji i 3 w RPA.
Węglowa hossa trwa od kilku miesięcy w Mysłowicach. Tu właśnie warszawiacy chcą postawić swoją kopalnie. Zakończono próbne odwierty i mimo,że ich wyniki są tajemnicą to plany inwestycyjne nabierają tempa.Firma mówi o zatrudnieniu ok. 2500 osób.
Potężny kryzys zniszczył górniczych gigantów. To jest idealny moment, aby nowi mogli osiągnąć jak najwięcej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Była prywacja gospodarki , przemysłu zakończona sukcesem w likwidacji większości i bezrobociem. Teraz jest prywatyzacja zasobów naturalnych , która zakończy się niechybnie kolejnym sukcesem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.