Facebook Google+ Twitter

Ogromny sukces Polaków: pierwsze zimowe wejście na Gasherbrum I

W piątek 9 marca o 8.30 czasu miejscowego, Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego wejścia na Gasherbrum I (8068 m.n.p.m.). Na położony w Karakorum szczyt dotarli północno-zachodnią ścianą, bez użycia tlenu. To kolejny wielki sukces polskich himalaistów.

Gasherbrum I / Fot. OLderman/wikimedia/CC-BY-3.0Kolejny wielki sukces Polaków. Adam Bielecki i Janusz Gołąb po raz pierwszy weszli zimą na szczyt Gasherbrum I. Kierownikiem wyprawy był Artur Hajzer, a czwartym uczestnikiem Agnieszka Bielecka.
Ostatniemu etapowi wyprawy towarzyszyły huraganowe wiatry. Pierwsza próba wejścia na szczyt pod koniec lutego zakończyła się niepowodzeniem. 8 marca Polacy podjęli kolejną próbę, tym razem udaną. W czwartek po południu wraz z Pakistańczykiem Shaheen dotarli do obozu III, położonego na wysokości 7050 m.n.p.m. O północy rozpoczęli atak szczytowy, który ok. godz. 8.30 zakończył się powodzeniem, informuje rmf24.pl, który od początku relacjonował wyprawę.

Gasherbrum I to drugi co do wielkości po K2 szczyt w Karakorum i jedenasty pod względem wysokości ośmiotysięcznik. Zimowe wejście na Hidden Peak, bo tak też jest nazywany Gasherbun I, jest dziewiątym ośmiotysięcznikiem spośród czternastu zdobytych przez Polaków po raz pierwszy zimą. Do zdobycia mą pozostały jeszcze Broad Peak (8047 m), Nanga Parbat (8126 m) i K2 (8611 m).
Adam Bielecki ma 28 lat. Jest psychologiem i mieszka w Krakowie. Wspina się od 13 lat, był szefem kilkudziesięciu wypraw. Największe dotychczasowe sukcesy to dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego na świecie, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010m. oraz zdobycie w 2011 roku piątego szczytu świata Makalu (8463 m) bez użycia tlenu.
Janusz Gołąb z Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach ma 43 lata. Członek legendarnego "Wunder Teamu", który dokonał wielu spektakularnych i ekstremalnych wspinaczek. Gołąb m.in. wytyczył nową drogę na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach oraz brał udział w słynnej wyprawie do Patagonii "Pepsi na max".

Agnieszka Bielecka, siostra Adama, ma 33 lata. Była kierownikiem bazy podczas wyprawy, a także odpowiadała za przekazywanie relacji. Jest fotografem, autorką artykułó wpodróżniczych. Najwyższy zdobyty szczyt to Pik Radzielna 6100 m. Jest też żeglarką, m.in. przepłynęła Atlantyk 8-metrowym jachtem.

Adam Hajzer, kierownik wyprawy, jest przedsiębiorcą, ma 43 lata. Hajzer to jedna z legend polskiego himalaizmu. Zdobył 6 ośmiotysięczników, w tym 3 nową drogą. Autor pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę 8091 m oraz zdobywca w 2011 roku piątego szczytu świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Witek Chojnacki
  • Witek Chojnacki
  • 09.03.2012 17:04

GRATULACJE!!! Wracać cało ! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szacunek za wielkie osia,gnie,cie . Polski Himalaizm jest na swiatowym poziomie .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję sukcesu. To piękny wyczyn.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.