Facebook Google+ Twitter

Oikoumene, czyli świat zaludniony

W dniach 18 - 25 stycznia chrześcijanie na całym świecie obchodzą Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Pierwsze tego typu spotkania zorganizowano dokładnie 100 lat temu.

 / Fot. Grzegorz Mehring/Dziennik BałtyckiW styczniu 2008 r. przypada setna rocznica zapoczątkowania modlitw o jedność chrześcijan. W związku z tym warto przypomnieć kilka istotnych definicji oraz faktów. Obchody „Oktawy Jedności Kościoła” zostały zainicjowane przez anglikańskiego księdza Paula Wattsona w 1908 r. Od tego czasu, zawsze w styczniu, chrześcijanie całego świata modlą się o jedność. Ekumenia (gr. oikoumene – świat zaludniony) to dzieło pojednania chrześcijan. Terminy: ekumenia, ekumeniczny stosuje się najczęściej na określenie procesów związanych z jednością Kościoła.

Ruch ekumenicznyRuch ekumeniczny to w skrócie przedsięwzięcia na szczeblu światowym, krajowym oraz lokalnym zmierzające do jedności Kościołów chrześcijańskich. Dążenia te przybierają postać dialogu wielostronnego i dwustronnego.

W dialogu wielostronnym na szczeblu światowym wiodącą rolę odgrywa Światowa Rada Kościołów (World Council of Churches). Organizacja została utworzona w 1948 r., zrzesza Kościoły tradycji prawosławnej, anglikańskiej, starokatolickiej i protestanckiej w 120 krajach.

W kraju mamy zaś Polską Radę Ekumeniczną (zarejestrowaną w 1946 r.). Jej celem jest m. in. duchowe zbliżenie i pielęgnowanie braterskich stosunków między Kościołami oraz szerzenie tolerancji religijnej i wzajemnego poszanowania wśród chrześcijan. W skład PRE wchodzą: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Reformowany oraz Kościół Polskokatolicki. Więcej informacji o Kościołach oraz dane adresowe znajdują się tu - Kościoły członkowskie PRE
Od dnia 1 stycznia 2008 r. funkcję dyrektora biura Polskiej Rady Ekumenicznej objął ks. Ireneusz Lukas, duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Nieustannie się módlcie…Co roku w wielu miastach Polski organizowane są wspólne nabożeństwa. Spotkania i modlitwy ekumeniczne będą odbywały się w świątyniach jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Tekst - hasło na setny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zaczerpnięto z Pierwszego Listu do Tesaloniczan. Słowa: Nieustannie się módlcie (1 Tes 5,17).Program 100. Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w wybranych miastach Polski:
- Warszawa
- Kraków
- Lublin
- WrocławWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.