Facebook Google+ Twitter

11 miejsce

Ojciec Leon Knabit: "Moje hobby to natura człowieka"

Kilka dni temu Ojciec Leon Knabit gościł w Łodzi. Jakie były początki Jego drogi kapłańskiej? Jakie błędy popełnia Kościół? Czego mógłby przestraszyć się niejeden polityk? Czy jest coś złego w seksie? Zapraszam do lektury wywiadu.

Ojciec Leon Knabit / Fot. mat. archiwalne Ojca Leona Knabita

Początki drogi kapłańskiej Ojca Leona Knabita


Wybór drogi życiowej nie jest łatwą decyzją. Kiedy i w jaki sposób poczuł Ojciec powołanie? Czy było to związane z jakimś szczególnym wydarzeniem?

Miałem bardzo łatwy wybór drogi życiowej. Od momentu kiedy w czasach gimnazjum służyłem do mszy świętej, w katedrze siedleckiej zacząłem się zastanawiać czy to czasem nie jest moja droga. W nabożeństwach brali udział klerycy, a ja zastanawiałem się co to są za "typy", którzy to chcą zostać księżmi (śmiech). Trafiałem na bardzo fajnych "gości", którzy byli bardzo serdeczni, otwarci, z poczuciem humoru. Obserwowałem liturgie, zachowania biskupów itd. Podobało mi się to całe "teatrum sacrum" i od tego się zaczęło moje myślenie na temat zostania księdzem. Co prawda lubiłem dziewczyny, ale wszystkie (śmiech). Ciężko było przejść na mahometanizm, a poza tym jak to się mówi pięć żon da się wytrzymać, ale pięć teściowych to już nie lada wyzwanie (śmiech). Zostałem więc przy swojej religii. W I-szej klasie licealnej miałem znajomych wśród kleryków. Zapytałem jednego z nich – Stasia Molskiego….. czy znając już mnie myśli, że ja się nadaję na księdza, czy Pan Bóg mnie chce? On bez zastanowienia odpowiedział, że tak. Te słowa były tak przekonywujące, że uwierzyłem, że to jest moja droga. Kilka dni temu, 3-go marca między godziną 16:00, a 16:15 (śmiech) upłynęło 70 lat od tamtego wydarzenia. Bogu dziękuję, że ta pewność została do dzisiaj. Potem wstąpiłem do zakonu, ale wiara się nie zmieniła, a jedynie sukienka, którą nosiłem (śmiech). Zastanawianie się nad zawodem nieraz trapi człowieka przez długie lata. Potem często okazuje się, że wybór był niewłaściwy. Okazuje się, że to nie ta praca, nie ta żona, nie ten mąż, nie ta płeć (śmiech). Ja szczęśliwie nie miałem takiego problemu.

Czy wtedy rodzina wspierała księdza w podjęciu decyzji o wyborze drogi kapłańskiej?

- Taty już nie było na świecie, bo Niemcy zastrzelili go 31 grudnia 1943r. w Warszawie. Na Pawiaku jest tablica upamiętniająca tę egzekucję. Mamusia była zwykłą, prostą kobietą z wykształceniem podstawowym. Wierzyła w Boga, ale nie była jakąś tam dewotką. Kiedy powiedziałem, że chcę być księdzem, to ucieszyła się. Niemniej kiedy wyjeżdżałem do seminarium, które notabene widać było z okien rodzinnego domu, to łzy z oczu jej i sióstr popłynęły. Pomyślałem sobie; ja tu idę, w zgodzie z własnym sumieniem, a one beczą i beczą (śmiech). Gdy jednak widziały mnie jak służę w katedrze to zawsze były dumne. Kiedy jednak zostałem zakonnikiem w Tyńcu to usłyszałem od mamy: "ksiądz to ksiądz, ale zakonnik?". Wyobrażała sobie, że może będę się biczował, torturował, że zdziczeję. Jednak i tą decyzję mamusia uszanowała i wspierała mnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

https://www.facebook.com/tadeusz.sledziewski/posts/1358907907489102

Poza wymienionymi uwagami, aprobują postawę Ojca Leona Knabita i wyrażam uznanie dla niego. Szczęść Boże Ojcu Leonowi i Sęczkowskiemu Adamowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

kto jeszcze nie czytal powinien siegnac po ten wywiad z o. Leonem Knabitem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pedofile z Teatru Powszechnego wykorzystali sprawę molestowania ministranta przez naszego księdza Mateusza Urdzelę jako zasłone dymną by nie mówić podczas debety poświęconej spektaklowi "Klątwa" o okropnościach jakich dokonali. Posłuchajcie sami facebook.com/powszechny/videos/1042282385877453/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy wywiad o ciekawym człowieku. Miło było przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mądre to! "Komitet Obrony Demokracji – twór, który bronił … No właśnie czego? Przecież PiS został wybrany większością głosów wyborców, w demokratycznych wyborach, zgodnie z konstytucją RP. Więc gdzie tu mowa o obronie demokracji?"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję wszystkim za komentarze. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Komitet Obrony Demokracji – twór, który bronił … No właśnie czego? Przecież PiS został wybrany większością głosów wyborców, w demokratycznych wyborach, zgodnie z konstytucją RP. Więc gdzie tu mowa o obronie demokracji?"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy wywiad. Przeczytałam z przyjemnością.

Jedna z myśli Ojca Leona: "Uważam, że nie warto oglądać się wstecz. Staraj się zawsze to, co jest przed Tobą do zrobienia, wykonać jak najlepiej."

Komentarz został ukrytyrozwiń

.... twórca wpisu może myli się i nie mówi o mnie, tylko o pewnym wyobrażeniu na mój temat.
--------------------

Trzymając się żartobliwej konwencji, proszę sobie wyobrazić, że Pan Bóg mówi dokładnie to samo przeglądając Biblię ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z Ojcem Knabitem zetknalem sie osobiscie kilka razy w zyciu raz klasztorze, raz na targach ksiazki, raz sluchajac jego kazania w kosciele, no i ksiazki...
Teraz przybliza w tym wywiadzie nieco swoja rodzine np. " - Taty już nie było na świecie, bo Niemcy zastrzelili go 31 grudnia 1943r. w Warszawie. Na Pawiaku jest tablica upamiętniająca tę egzekucję. Mamusia była zwykłą, prostą kobietą z wykształceniem podstawowym. Wierzyła w Boga, ale nie była jakąś tam dewotką."

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.