Facebook Google+ Twitter

Ojciec Rydzyk zrobił skok na "Skoki". Kaczyński traci wpływy?

Kierowana przez redemptorystę z Torunia fundacja Lux Veritatis od października stała się członkiem kas Stefczyka. Współpraca szybko zaowocowało uzyskaniem kredytu i w efekcie miejscem dla Telewizji Trwam na multipleksie. Sojusz ojca dyrektora z współtwórcą SKOK i szarą eminencją prawicy Grzegorzem Biereckim ugruntowany?

Sonda

Czy wspólpraca Rydzyka z senatorem osłabi pozycję Kaczyńskiego w PiS?

 / Fot. Jacek 767. Jesienią ubiegłego roku zmieniły się przepisy. Od tej pory członkami spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych mogą stać się organizacje pozarządowe – czyli także fundacje i stowarzyszenia. Szybko z tej możliwości skorzystała nadzorująca Telewizją Trwam fundacja Lux Veritatis. W lutym otrzymała ona wsparcie finansowe od kas Stefczyka – promesę wartą 15 mln zł. Pomoc ta okazała się kluczową dla istnienia Telewizji i zdobycia dostępu na multipleksie. Wcześniej Krakowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła fundacji, właśnie z powodów finansowych. W lutym zmieniła zdania i w uzasadnieniu swej decyzji napisała: „Dodatkowe zabezpieczenie finansowania projektu telewizji naziemnej cyfrowej w postaci promesy kredytowej SKOK z 25 lutego 2013 r., dokumentującej możliwość uzyskania kredytu inwestycyjnego w wysokości 15 000 000 zł. Udokumentowana możliwość finansowania kredytem redukuje ryzyko związane z wpływami z datków i darowizn o wysokości trudnej do oszacowania". Na pytanie o pieniądze szef kas Stefczyka odpowiada "Fundacja pewnie miała taki cel, zapisując się do kasy. Po to ludzie zgłaszają się do instytucji finansowych, aby otrzymać pieniądze. Jeśli Kasa Stefczyka uznała, że może udzielić promesy, to znaczy, że fundacja jest wiarygodna" - komentuje Bierecki.

Sojusz z senatorem PiS?

 / Fot. PAPSzefem rady nadzorczej Kas Stefczyka jest Grzegorz Bierecki - wcześniej jej wieloletni prezes, dawny współpracownik Lecha Kaczyńskiego, a także senator PiS. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" czytamy: „Cieszę się, że TV Trwam dostała koncesję, bo dla mnie to ważna szansa na zbudowanie pluralizmu w mediach. Fundacja Lux Veritatis spełniała warunki, aby dostać koncesję w pierwszym procesie. Wierzę, że bez nacisku tych ponad 2 mln ludzi, którzy wspierali starania ojca Rydzyka, tej koncesji by nie było, choćby SKOK wystawił niebotyczną promesę” – mówi Bierecki. Działania te wzmacniają niezależność senatora i budują jego siłę wokół sojuszu z Ojcem Rydzykiem. Co na to Jarosław Kaczyński, który nie uczestniczył w całym procesie?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.