Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17229 miejsce

Ojczyzna a patriotyzm

Totalitaryzm, nazizm, komunizm, wbrew pozorom, nie były w stanie zapewnić wychowania w duchu prawdziwego patriotyzmu. Pierwszy i drugi ginął w nacjonalizmie i szowinizmie, trzeci traktował miłość ojczyzny czysto instrumentalnie, gdy trzeba było za nią ginąć na froncie lub pracować w łagrach.

 / Fot. .Redakcja zaprasza nas do udokumentowania sformułowania "Udowodnij, że patriotyzm jest cool". Trudność, jak dowodzą już zamieszczone opinie, polega na zadaniu sobie pytania: "Co Autor miał na myśli używając angielskiego słowa cool".

Nie wdając się jednak w lingwistyczne dywagacje, przyjmuję, że chodzi o dziś i teraz. O Polskę dwudziestego pierwszego wieku, rozbitą i skłóconą. Polskę i postawę patriotyczną w przeddzień Jej Święta 11 listopada.

 / Fot. materiały organizatoraJak my dzisiaj, ja, ty, on rozumiemy patriotyzm i czy jest on dla na świętością, jest pożądany, mile widziany, podziwiany, doceniany. Ogólnie czy jest cool - niech będzie Autorowi.

Odpowiedź nie jest dzisiaj prosta. U granic nie widać wroga, krwi nie trzeba przelewać. Chorągwie i szable schowane. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o patriotyzm, należy określić jak rozumiemy Ojczyznę.

Ojczyzna jest nasza, wspólna zarówno dla urodzonego we Lwowie, Bostonie, Algierze czy Dżibuti jeżeli tylko zamieszkał w naszym kraju i z nim się utożsamia. Tak jak europejskość nie odbiera nam polskości, tak globalizacja nie zagraża bytowi poszczególnych państw i narodowości.

Jaka będzie nasza Ojczyzna, jakie będą dominować w niej wartości, zależy tylko i wyłącznie od obywateli, od całego społeczeństwa. Zarówno tych u władzy jak i każdego zwykłego członka państwa.

Oczywistym jest, że obowiązki rządzących są większe, ale nie oznacza to braku takowych dla pozostałych.

Patriotyzm to postawa wyrażająca się w wypełnianiu podstawowych konstytucyjnych obowiązków obywatelskich, takich jak służba wojskowa i obrona ojczyzny, wierność dla kraju, troska o wspólne dobro i dbałość o stan środowiska naturalnego, przestrzeganie prawa, gotowość do ponoszenia wszelkich ciężarów i świadczeń, w tym też płacenia podatków.

Nie każdy ustrój nadaje się do tego, by rozwijały się w nim postawy patriotyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Cieszę się z tych głosów i pozdrawiam jednocześnie. Bo jak dowodzi nasza historia, patriotyzmu nie da się określić jednym wymiarem, jednym zdaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Umłodzieżowiając" po polsku proponuję frazę: "Patriotyzm jest spoko"...:)
Cool, spoko, wporzo, git, super, fajny, jako synonimy ciepłych uczuć do Ojczyzny "to jest to", że użyję copywrightu Agnieszki Osieckiej.
Patriotyzm nie musi być sztywniacki, przeuroczysty, odprasowany...
Świetny tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje koleżanki trafiły w 10. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ tak jest Magdo "Dla każdego okresu historycznego definicja patriotyzmu jest taka sama, dotyczyć będzie zawsze stosunku człowieka do Ojczyzny." dlatego w moim tekście wpisałam patriotyzm w etykę. tzn w zbór zachowań etycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla każdego okresu historycznego definicja patriotyzmu jest taka sama, dotyczyć będzie zawsze stosunku człowieka do Ojczyzny. Bo pamiętać należy, że "Ojczyznę mamy po to, by mieć gdzie wracać"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.